Kadinla Yaşam

6 Adımda Doğru Parfüm Nasıl Seçilir?

Girdiğiniz ortamlarda sizin tarzınızı, kişiliğinizi yansıtan nedir; sözleriniz mi, kıyafetiniz mi, aksesuarlarınız mı yoksa kokunuz mu? Özellikle ilk izlenimde ve ardından insanların sizi akıllarında kodlamasında kokunuzun payı oldukça yüksek. Eğer doğru bir parfüm seçimi yaparsanız aynı zamanda iz bırakan bir  kimliğe de sahip olursunuz. Peki doğru parfüm nasıl seçilir? Öncelikle parfüm seçimi ve kullanımında yapılan birkaç hataya bakalım:

  • tavsiye üzerine, denemeden almak
  • parfümü az ya da çok kullanmak
  • parfümü karıştırmak
  • parfümü fazla uzak ya da yakından uygulamak

Parfümü seçerken ve kullanırken doğru olabilecek uygulamalar ise şunlardır:

1. Teninize sürüp bir müddet bekledikten sonra karar vermek

6 adımda doğru parfum nasıl seçilir?

2. Temiz bir vücuda uygulamak

3. Parfümü ten rengimize göre seçmek

6 adımda doğru parfüm nasıl seçilir?

4. Parfüm seçerken beslenme alışkanlıklarımızı göz önünde tutmak

6 adımda doğru parfüm nasıl seçilir?

5. Farklı mevsimlerde farklı parfüm kullanmak

6 adımda doğru parfüm nasıl seçilir?

6. Parfümü saç, kulak arkası, boyun bölgesi ve bilek içi gibi bölgelerde özellikle kullanmak

Açık bir tene sahipseniz çiçek ve meyve kokuları gibi daha şekerimsi kokular kullanmak uygun olacaktır. Hafif vanilyalı kokuları da tercih edebilirsiniz. Bu kokular ayrıca sakinlikten, doğadan vazgeçemeyenlerin de tercihi. Bu kokular çiçek yağı, tohumu esansları, portakal, limon, gül, yasemin, bergamot, lavanta, papatya, kır çiçeği, zambak vb. gibi tonları içerir. Teniniz esmer denecek koyu tondaysa oryantal, baharatlı ve odunsu kokuları tercih etmeniz uygun olacaktır.

Güneşe daha az duyarlı, cilt tipinin genelde yağlı ya da karma olduğu esmerler kalıcılığı yakalamak için, egzotik ağaç kokuları, sandal ağacı, misk, amber ve çeşitli baharat notalarını barındıran kokuları tercih etmeli. Çiçeksi kokular, güçlü yapıya sahip esmer tende hafif kalacak, uçuşup gidecektir. Esmer ve açık ten arasında kalan kumral ya da buğday ten diyebileceğimiz cilt tiplerinde ise  yine meyve aromalı kokulardan yana tercih kullanılabilir. Sabunumsu, pudramsı kokular ve şipre tonlar da onlar için uygun olacaktır.