Kadinla Yaşam
Akne hakkında doğru bilinen 10 yanlış

Akne hakkında doğru bilinen 10 yanlış

Bol bol güneşlen, aknelere iyi gelir… Cildinde akne varsa, yüzünü sık sık yıkamalısın… Toplumda genellikle ‘sivilce’ olarak adlandırılan ‘akne’ilgili doğru sanılan yanlış bilgiler hastalığın tetiklenmesine vekalıcı izlere yol açabiliyor!
Akne hakkında doğru bilinen 10 yanlış

1. Yanlış: Akne bir ergenlik dönemi sorunudur
 
Doğrusu: Akneler en sık ergenlik döneminde ortaya çıksa da, her yaşta görülebiliyor. Tedaviye dirençliyse, boyun bölgesine doğru iniyorsa, tüylenme, adet periyotlarında düzensizlik ve kilo alma gibi sorunlar varsa, aknenin altında yatan neden hormon bozukluğu olabiliyor. Dolayısıyla aknelerin geçmesine beklemeyin. Ciltte derin iz oluşumunu önlemek ve altta bir problem bulunmadığından emin olmak için dermatoloji uzmanına başvurun.
 

Akne hakkında doğru bilinen 10 yanlış

2. Makyaj malzemeleri akne yapmaz
 
Yağlı ve yoğun kapatıcı özelliği olan makyaj ürünleri gözenekleri tıkayarak akne oluşumuna neden olabiliyor. Bu yüzden cildiniz akneye yatkınsa nemlendirici, fondöten ve güneş koruyucu kremlerinde su bazlı ve non- komedojenik özellikli olanlarını tercih etmeniz gerekiyor.
 

Akne hakkında doğru bilinen 10 yanlış

3. Cildi kurutan ürünlerle temizlemek sivilceleri de kurutur
 
Temizlik ürünlerini cilt tipinize göre seçmelisiniz. Cildiniz kuru ise veya tedavi nedeniyle tahriş olmuşsa, hafif ve yumuşak içerikli temizleyiciler, hatta bebek sabunu kullanabilirsiniz. Cildiniz yağlı ise jel temizleyicilerinden yararlanabilirsiniz. Sabun ve temizleyicilerde TTO (teatreeoil) ve kükürtgibi içeriği olanları tercih etmenizde fayda var.
 

Akne hakkında doğru bilinen 10 yanlış

4.Yanlış: Akneli cilt sık sık yıkanmalı
 
Öncelikle bilmekte fayda var, kirli cilt sivilceye yol açmaz. Tam aksine cildi sık yıkamak yağ üretiminin daha da artmasına ve aknenin alevlenmesine neden oluyor.

Ayrıca akne varsa cildi ovuşturmak, fırçalamak ve keselemek de önerilmiyor. Çünkü, tahriş edildiğinde ciltteki enfeksiyon ve enflamasyonda yayılıyor ve aknedaha da kötü bir hale geliyor. Ayrıca iyileşmede gecikme veiz kalma riski de artıyor. Cildinizi günde 2 kez temizlemeniz yeterli olacaktır.

 

Akne hakkında doğru bilinen 10 yanlış

5. Güneşlenmek akneye iyi gelir
 
“Güneşlenmek ve solaryum akneye iyi gelir” düşüncesi de toplumda yaygın olan hatalı inanışlardan. Güneş uygun saatlerde ve sürede akneyi olumlu etkilemekle birlikte, doz ve süre artarsa tam aksi bir etki yaratıyor ve akne sayısını arttırıyor. Solaryumda da kontrolsüz ışık olduğu için uygun doz ayarlaması olmuyor. Bunun sonucunda ciltte terleme, gözeneklerde tıkanma ve ardından da akne oluşuyor.
 

Akne hakkında doğru bilinen 10 yanlış

6. Akneleri sıkmak hızla geçmelerini sağlar
 
Sanılanın aksine akne lezyonlarını sıkmak ciltteki folikül kanalının bütünlüğünü bozuyor ve tahrişle birlikte bakterilerin sayısının artmasına yol açıyor. Cildin bariyer fonksiyonunu bozarak iltihabı daha da arttırıyor.

Ayrıca irritasyon meydana geliyor ve bu durum da iz oluşumuna zemin hazırlıyor. Fakat komedon denilen siyah noktaların steril şartlarda ekstraktör adı verilen aletlerle temizlenmesi veya peeling gibi yöntemlerle uzaklaştırılması tedavide fayda sağlıyor.

 

Akne hakkında doğru bilinen 10 yanlış

7. Akne oluşumunda gıdaların etkisi olmuyor
 
Yapılan çalışmalara göre, besinler akne üzerinde etkili oluyor. Çikolata, süt ve yağlı besinler, akne oluşumunu tetikliyor.Bunda, sütte bulunan hormon benzeri bir madde suçlanıyor. Yine yapılan çalışmalarda akne oluşumunu önlemek için ayrıca glisemik indeksi düşük besinlerin tüketilmesi öneriliyor ve şekerli besinlerden kaçınılması gerektiği belirtiliyor.
 

Akne hakkında doğru bilinen 10 yanlış

8. Stres akne oluşumunu artırmaz
 
Vücutta strese bağlı olarak salınan ve ayrıca stresle düzeyleri değişen bazı hormonlar mevcut. Akneye yatkın kişilerde stres bu hormonlar üzerinden sivilce oluşumuna neden oluyor. Bu yüzden akne oluşumunu önlemek için stresten uzak durmak büyük önem taşıyor. 
 

Akne hakkında doğru bilinen 10 yanlış

9. Sigara ve alkolün akne üzerinde etkisi yok
 
 Sigara cildin yapısını ve kan dolaşımı üzerinden beslenmesini bozarak akne oluşumuna katkıda bulunuyor. Alkol ise şeker içeriğine bağlı olarak glisemik indeksi yüksek olduğu için sivilce oluşumunu tetikliyor.
 
 

Akne hakkında doğru bilinen 10 yanlış