Kadinla Yaşam
Antalya'da ilk suda doğum gerçekleşti

Antalya’da ilk suda doğum gerçekleşti

Bazı anne adaylarının, “Doğal doğum sürecine daha uygun”, “Daha az  Ağrı, hareket özgürlüğü ve bebeğin dış ortama yumuşak geçişi” gerekçeleri ile  tercih ettiği suda doğum, İstanbul ve Ankara’dan sonra Antalya’da da uygulandı.  Kentte ilk doğum gerçekleştirildi.

 
Antalya’da yaşayan Rus uyruklu Elena Kaya, Özel Jinefem Tıp  Merkezi’nde suda doğum yaparak, sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdi.  Hastanenin kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Opr. Dr. Havva Yılmaz ve ekibi  tarafından gerçekleştirilen doğumda dünyaya gözlerini açan bebeğe “Liza” adı  verildi.

 

    – Amaç doğum ağrılarını daha iyi yönetebilmek
 

    Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Akdeniz bölgesinde ilk kez  suda doğumun gerçekleştirildiğini söyledi.

 

    Suda doğum uygulamasının özellikle Avrupa ve Amerika’da çok yaygın  olduğunu belirten Yılmaz, “Türkiye’de çok alışık olduğumuz bir sistem değil.  İstanbul ve Ankara’da üç dört merkezde yapılıyordu. Antalya’da ilk suda doğumu  gerçekleştirdik. Amacımız doğum ağrılarını daha iyi yönetebilmek ve gevşemeyi  sağlamak. Suyun gevşetici bir özelliği var. Böylece ağrı süreci kısalıyor” dedi.

 

    – “İkinci çocuğumu da suda doğuracağım”

 

    Anne Elena Kaya ise hastaneye geldiğinde çok sancısı olduğunu ancak  suya girdiğinde ağrılarının azaldığını kaydetti.

 

    Suya girdiğinde bebeğin de rahatladığını hissettiğini dile getiren  Kaya, şöyle konuştu:

 

    “Suda doğum hem anne hem de bebek için çok rahat bir süreç. Çevremizde  birçok kişi suda doğumun riskli olduğunu söylüyordu ama biz kimseyi dinlemedik ve  doğal yolla doğumun gerçekleşmesini istedik. Doğumu yaptım ve çok mutluyuz.  İkinci çocuğumu da suda doğuracağım.”