Kadinla Yaşam
Ateş düşürüyor, migrene iyi geliyor

Ateş düşürüyor, migrene iyi geliyor

Soğuk algınlığı ve nezleden korunmak için kullanılan ekinezya, bitkisel ürünlerin içinde de en bilineni
Ateş düşürüyor, migrene iyi geliyor

Halk arasında loğusa otu ve pembe küla çiçeği olarak da bilinen ekinezya; papatya familyasından olan bir bitki türüdür. Ekinezya tüketilirken kök ve yaprak kısımları kullanılır.

Birçok kişi ekinezyaya bağışıklık sistemine destek olması için başvursa da, papatya ailesinden bir bitkiye alerjisi olan kişilerin ekinezyayı tüketirken dikkatli olması gerekir.

Grip ve soğuk algınlığını önlüyor Ekinezya, en sık görülen viral hastalıklar olan grip ve soğuk algınlığının önlenmesinde yardımcı olur.

Ateş düşürüyor, migrene iyi geliyor

Soğuk algınlığının belirtileri görülmeye başlandığında ya da hastalığın öncesinde korunma amaçlı alındığında vücut direncini güçlendirebilir. Bunların yanı sıra virüslerin sebep olduğu uçuk, bademcikte iltihaplanma, ağız kenarında ve deride kızarmalar gibi viral hastalık semptomlarının derecesini azaltmada da önemli bir yere sahiptir.

Ekinezya çayı ile gargara Ekinezya çayının etkisi suda çözünebilen kafeik asit türevlerinin tesirinden kaynaklanır. Ekinezya çayı gargara olarak kullanıldığında ağız ve boğaz iltihaplarında iyileşmeyi hızlandırılabilir.

Ateş düşürüyor, migrene iyi geliyor

Ayrıca t-hücre olarak adlandırılan lenfositlerin etkinliğini de hızlandırarak, alerji ve romatizmal artrit benzeri hastalıkların bağışıklık sisteminde oluşturduğu düzensizliklerin tedavisinde de kullanılabilir.

Ekinezyanın bilimsel olarak kanıtlanmış diğer yararlı etkileri ise; · Enfeksiyona bağlı olarak gelişebilecek boğaz ve akciğer hasarını engeller.

· Mantar enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

· İltihap önleyicidir (antienflamatuvar).

· Virüslere karşı etkilidir.

· Antioksidan özellikleri vardır.

Ateş düşürüyor, migrene iyi geliyor

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının ilk haftasında kullanılırsa etkilidir.

· Sivilce ve çıbanların tedavisinde kullanılabilir.

· Bağışıklık sistemini güçlendirir.

· Kas ve eklem ağrılarını hafifletir.

· Ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

· Migrenin sebep olduğu baş ağrısını azaltır.

Günde 3 gram yeterli Ekinezyanın günde 3 gram (1 çay kaşığı) kurutulmuş veya 6-12 mililitre (1 tatlı kaşığı) sıvı olarak kullanımı uygundur. Ekinezya ayrıca hap, kapsül ve merhem gibi pek çok şekilde de kullanılmaktadır. Ancak bu şekillerdeki tüketimi bazı yan etkilere yol açabileceğinden uzman hekim kontrolü olmadan asla kullanılmamalıdır.

Ateş düşürüyor, migrene iyi geliyor