Kadinla Yaşam
Ayaklarınıza iyi bakın!

Ayaklarınıza iyi bakın!

Ayak bakımında dikkat edilmesi gereken en temel şey ayak numaranızı bilmektir. İnsanların %50 ile 70lik bir kısmı gerçek ayak numaralarını bilmiyor ya da kasten farklı ayakkabı numaraları tercih ediyor. Yanlış numara ayakkabı giymek kronik ayak ağrılarına ve uzun vadede artrit gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bir mağazaya ayakkabı almak için gittiğinizde çalışan elemanlardan ayağınızın tam ölçüsüne bakmalarını isterseniz bu hataya düşmeden size uygun ayakkabıyı seçmiş olacaksınız. Ayrıca seçiminizin ortopedik açıdan da rahatlığına dikkat edin.

Ayak tabanını destekleyen ayakkabılar gelecekteki sorunları engeller.  Özellikle spor yaparken buna uygun spor ayakkabıları giyin. Spor için özel olarak üretilen bu ayakkabılar özel tabanları ve içyapıları sayesinde birçok ayak sorununu önlemektedir.

Eğer ayak ağrısının nasıl olduğunu merak ediyorsanız, herhangi bir kadına sorun. Size topuklu ayakkabıyla yürümeyi önereceklerdir. Topuklu ayakkabılar vücudun duruşunu tamamen değiştirerek tüm ağırlığın ayağın tabanının sadece birkaç noktasında toplanmasına neden olur. Buna bağlı gelişen ağrıları engellemek için ise uzun saatler ayakta durmayacağınız davetler ve durumlar dışında düztabanlı ayakkabılar tercih etmelisiniz. Aldığınız bir ayakkabı kullanış açısından rahat değilse tabanlık kullanmak da bir çözümdür.

Ayakkabı ayak bakımında oldukça önemli bir noktadır. Ancak elbette ki özellikle kapalı ayakkabılar giymeniz gereken kış aylarında terlemeyi önlemeye dikkat etmelisiniz. Sadece ayak kokusu değil birçok bakteriyel hastalığa da neden olan terden, kullanacağınız nemlendirici ve ayak kokusu giderici ürünler sayesinde kurtulabilirsiniz.