Kadinla Yaşam

Bebek Beşiği Modelleri Nasıl Seçilmeli?

Bebek beşiği modelleri sağlıklı kullanıma uygun alınmadığı sürece birçok gizli tehlike barındırıyor. Sizin de bebeğinizin beşiğinin güvenlikli olup olmadığını yazımızda inceleyelim.

Ebeveynler gözlerinden bile sakındıkları bebekleri için her şeyin en iyisini ister. Bebeklerin en çok zaman geçirdiği, en güvenli ve rahat olması gereken yer ise beşikleridir. Eğer bebek  beşiği modelinde doğru tercih yapılmazsa büyük tehlikelerle karşı karşıya kalınabilir.Güvenlik standartlarına göre karyolanın parmak yüksekliği  50 cm den az, parmaklık aralığı da 6 cm den fazla olmamalıdır. Ayrıca beşiğin genel yüksekliğinin 120 cm i geçmemesi de bir diğer önemli nokta. Bebeğinizin yatağı en kaliteli malzemeden olmalıdır. Mümkünse visco olmalı fakat bebeğinizin içine gömüleceği kadar da yumuşak olmamalıdır. İşte bebek beşiği modelleri ile ilgili anne babaların mutlaka dikkat etmesi gereken güvenlik unsurları;

*Bebek beşiğinin ve mobilyasının zehirli boya ve kurşun içermediğinden emin olmak için güvenilir mobilyacıdan alın.

*Beşik ve yatağın olası aksaklıklarına karşılık sağlamlığını test edin.

*Bebek beşiği modelini girintili çıkıntılı modellere nazaran düz modellerden tercih edin.

*Bebeğinizi boğulma tehlikesine karşılık tulum veya uyku tulumuyla yatırın.

*Bebeğinizi battaniye ile örtecekseniz en fazla göğüs hizasına kadar çekin ve çarşaf yerleştirir gibi yatağın kenarlarına sıkıştırın.

*Bebek karyolası tekerlekli ise güvenli bir şekilde sabitleyin.

*Bebeğinizin yatağı beşikle aynı boyda olmalı. Yanlarda sıkışmaya sebebiyet verecek boşluklar ve aralıklar kalmamalıdır.

*Bebek beşiği modeliniz parmaklıklı ise içinde parmaklıkları kapatmak adına minder kullanmayın. Ani bebek ölümü sendromundan korumak için sırt üstü pozisyonda yatırın.

*Beşiğin içi mümkün olduğunca boş olmalıdır. İçinde oyuncak pelüş, yastık, minder bırakmayın.

*Beşiği olası deprem yönetmeliklerine göre sabitleyin.

*Bebek dönenceleri bebeğinizin ulaşamayacağı yükseklikte olmalı. Büyüyüp erişmeye başladığında kullanmayı bırakın.

*Beşiğinizin gerekli güvenlik kurallarına uygun olduğundan emin olun. Bebeğiniz ihmale gelmeyecek kadar değerli.