Kadinla Yaşam
Çene estetiği nedir?

Çene estetiği nedir?

“Yüz güzelliğini belirleyen altın oranlar var. Alın, yanak çıkıntıları, kaşlar ve gözler, burun ve alın arasındaki açı, üst ve alt dudaklar, üst ve alt çene, birbirleriyle olan ilişkileri, alt çene ucunun çıkıntısı, gıdının düzgün, sarkık veya şişman olması, boyun ve alt çene arasındaki açı, burun ile üst dudak arasındaki açı, alın, burun ve burunla çene ucu arasındaki mesafelerin oranı gibi durumlardır. Profil güzelliğinin en etkili unsurları burun ve çenedir. Genellikle yandan fotoğraf çekildiğinde, en çok bu uzuvlar dikkati çeker. Burun güzelliğinin ön plana çıkması bile çenenin şekline bağlıdır. Bu yüzden profil güzelliğinde burundan sonra, belki de en etkin unsur çene estetik görünümüdür.”

Çenedeki şekil bozuklukları nelerdir?

“Çenedeki var olan sorunlar çene ucunun olması gerekenden ileride veya geride olması ya da yüksekliğiyle alakalı olabilir. Bizim en çok karşılaştığımız sorun çenenin geride ve yüksekliğinin kısa olması durumudur. Bu kişinin profilinin kötü görünmesinin en belirgin sebebidir. Bu tarz estetik problemlerde çene ucunun hem ön ve arka vektörde hem yukarı aşağı vektörde belirginleştirilmesi gerekir.”

Çene ucu estetiği nasıl yapılır?

“Çene ucu estetiği dolgu enjeksiyonu gibi cerrahi olmayan teknikler ile tedavi edilebilir. Hyaluronik asit dolgu enjeksiyonu tekniği ile çene ucu ortalama 10 – 15 dakika içinde yeniden şekillendirilebilir. Dolgu enjeksiyonu uygulamaları çabuk sonuç veren, hızlı iyileşme sağlayan ve geri dönüşümü mümkün olan bir uygulama olduğu için birçok hasta tarafından daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Ortalama bir ya da iki yıl içinde işlemin tekrarlanması gerekir. Bunun dışında yağ enjeksiyonu yöntemi ile hastanın vücudunun çeşitli yerlerinden alınan yağların bazı işlemlerden geçirildikten sonra çene ucuna enjekte edilebilir.”

Op. Dr. Fatih Dağdelen “Son olarak cerrahi yöntemlerle kıkırdak ya da çene ucu ucu protezleri yerleştirilerek kalıcı bir çözüm de elde edilebilir. Bu işlemde hasta bir gün hastanede kaldıktan sonra evine gidebilir. Çenedeki bandajlar 2-3 gün içerisinde çıkarılır ve hasta bir hafta içinde, sağlıklı bir şekilde gündelik yaşantısına dönebilir. Çene estetiği ile ilgili size özel bilgi almak için alanında uzman bir plastik cerrahtan destek alabilirsiniz.”

Op. Dr. Fatih Dağdelen