Kadinla Yaşam
Cildi güneş hasarından korumanın yolları

Cildi güneş hasarından korumanın yolları

Özellikle uzun süre güneş altında kaldığımız günlerde cildimizde hasar oluşabilir. Cilt güneşten nasıl korunur ve nelere dikkat etmek gerekir?
Cildi güneş hasarından korumanın yolları

Cildinizi nemlendirmeyi aksatmayın
 
Yaz aylarında  güneş,havuz  ve denizden yıpranan  cildinizi düzenli olarak nemlendirin. Aksi halde cildiniz kurur ve kırışır. Cildiniz yağlı ise temizleme olarak  jel  bazlı  ürünleri,nemlendirici olarak da  su  bazlı  ürünleri tercih edin. Kuru bir cilde sahipseniz tonik kullanmayın, temizleme ürünü olarak temizleme sütünden faydalanın. Nemlendiricinizin de daha yoğun olmasına özen gösterin. 
 

Cildi güneş hasarından korumanın yolları

Bir avuç çilek yiyin
 
C vitamini bağ dokusunu  ve kollagen yapımını hızlandırarak cildin genç kalmasını sağlıyor. Antioksidan özelliği sayesinde ışıltılı bir cilt vaat etmesinin yanı sıra cildi güneş hasarından da koruyor.  Günde  1  avuç çilek, 1  demet maydanoz veya2 domates,  yeterli  C vitamini desteği sağlıyor.Ayrıca  narenciye, avokado,soğan,kuşkonmaz,ananas  ve  kuşburnu da  bolca C  vitamini  içeriyor.
 

Cildi güneş hasarından korumanın yolları

Bu üçlüyü unutmayın
 
Güneş ışınlarının yol açtığı sorunlardan olan ciltte  leke oluşumuna, güneş koruma ürünleriyle savaş açın. Cilt tipinize  uygun  seçeceğiniz  güneş koruyucu  kremi  3–4 saat  aralıklarla  sürmeyi asla ihmal etmeyin.  Havuz veya denize girdikten sonra güneş koruyucu ürününüzü tekrarlayın.  Cilt lekelerine karşı şapka, ultraviyole korumalı  gözlük ile güneş  koruyucu krem vazgeçilmez üçlünüz olmalı.
 

Cildi güneş hasarından korumanın yolları

En az 8 bardak su için
 
Yaz mevsiminde karşılaştığımız en önemli sorunlardan biri, güneşin cildimizde kırışıklar oluşturması. Kırışıkların oluşmasını önlemek için cildimizi nemlendirmeye, bunun için de bol bol suya ihtiyacımız var.  Ancak vücudunuzdaki sıvı ihtiyacını çay, kahve ile meyve  suyundan değil,saf sudan karşılamalısınız. Sağlıklı bir  cilt için de günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin. 
 

Cildi güneş hasarından korumanın yolları

Beta karoten takviyesi alın
 
Cildimize  sıktığımız  parfüm ve kolonya  da  güneşe  maruz kalınca leke  bırakabiliyor. Ayrıca  bazı  kişiler güneşe  karşı  hassas oluyor ve  alerjik reaksiyonlar  geçirebiliyor. Bu nedenle cildiniz leke oluşumuna yatkınsa veya güneş alerjiniz varsa, beta  karoten tavsiye ediliyor.
 
 İsterseniz dışarıdan takviye olarak alabilirsiniz, isterseniz besinlerin gücünden yararlanabilirsiniz.  Örneğin havuçta bol miktarda beta karoten bulunuyor. Bunun dışında kayısı, kavun, yeşil yapraklı sebzeler ile yumurtanın sarısı da beta karotenden zengin besinler arasında yer alıyor. Her gün tüketeceğiniz 2-3  adet havuç, bir dilim kavun,  8-10 kayısı,1 yumurta ile bol salata güneşten korunmanızı sağlayacaktır. 
 

Cildi güneş hasarından korumanın yolları

İki fincan yeşil cay için
 
Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay  içerdiği  polifenoller sayesinde   cildi  serbest radikallerden ve  oksidatif  hasardan koruyor. Bu özelliği ile güneşin zararlı etkilerini önlemeye yardımcı oluyor.Günde 2 fincan  yeşil çay tüketmeye  özen gösterin.
 

Cildi güneş hasarından korumanın yolları

Üç-dört adet cevizi unutmayın
 
E vitamini   de  güçlü  bir antioksidan ve  güneşin zararlı ışınlarından  koruma  özelliğine sahip. Bu özelliği sayesinde kırışıklık ve yaşlılık lekelerine de iyi geliyor.  Ayrıca  cildimiz  için de iyi  bir nemlendirici. E vitamini fındık,ceviz,  sıvı yağlarda  bol miktarda   bulunuyor. Cilt sağlığınız için her gün bir avuç  fındık veya 3-4  ceviz tüketmeyi ihmal etmeyin.
 

Cildi güneş hasarından korumanın yolları

Sofranızda bolca brokoli bulundurun
 
A  vitamini  cilt sağlığı için çok önemli. Hücre yenileyici,nemlendirici ve leke giderici  özellikleri mevcut.  A vitamini karaciğer,balkabağı,yeşil kabak,havuç,balık yağı, ıspanak, lahana, kırmızı  biber ve tatlı patateste bolca bulunuyor.  

Bu sebzelerden bolca tüketin. Ayrıca A vitamini içerdiği için günde  2  öğün  salata ile sebze  yemeği ve haftada 2-3  kez  balığı sofranızdan eksik etmeyin.Günde  bir kase  az haşlanmış  brokoli  de içerdiği  A  ve C  vitamini  sayesinde ciltteki lekeler için birebir. 

 

Cildi güneş hasarından korumanın yolları

Sebze ve meyveyi baş tacı edin
 
Beslenme   düzeniniz  deyaz mevsiminde sağlıklı bir cilt için son derece  önemli. Özellikle  meyve  ve sebzeden zengin beslenmeye dikkat edin.Bunun için meyve ve sebzeleri günde en az 2-3 kez sofranızda bulundurun.

Bunlar doğal antioksidan  özellikleriyle  hem hücreleri güneş ışınlarının hasarından koruyor,hem de  genç ve sağlıklı olmanızı sağlıyor.

 

Cildi güneş hasarından korumanın yolları