Kadinla Yaşam
Çocuklarınızın odası için en yaratıcı fikirler

Çocuklarınızın odası için en yaratıcı fikirler

Çocuklarımız en büyük hazinemiz kuşkusuz. Onlarsız bir dünyayı düşünmek bile mümkün değil. Hatta bunun üzerine çizilmiş distopyalar bile var; gerçekten de çocuksuz bir dünya ancak karanlık bir distopya olabilir. Geleceğimizi temsil eden bu en değerli varlıklarımızın hayatlarının seyrini büyük ölçüde belirleyecek olan erken yaşlarını en doğru ve sağlıklı şekilde geçirmelerini sağlamak da pek çoğumuz için en öncelikli konulardan biri durumunda.

Çocukluk döneminin sağlıklı geçmesi için beslenme, Oyun, eğitim ve diğer temel şeylerin yanı sıra çocuk odaları da ihmal edilmemesi gereken bir nokta olarak öne çıkıyor. Eğer çocuk odalarını bir ya da birkaç yatak ve biraz da oyuncaktan ibaret görüyorsanız, çocuğunuzu harika bir çocuk odasının sağlayacağı yaratıcı ve geliştirici zeminden mahrum ediyorsunuz demektir. Her şeyden önce çocuk odaları çocuklara uyarlanmış yatak odaları değildir. Bu odalar yalnızca uyumak için olmadığı gibi çocukların uykuları da yetişkinlerin uykularına benzemez. Güvenlik ve çocuğun zekâsı ile yaratıcılığını geliştirebilmesini sağlayacak bir ortam çocuk odalarının iki temel unsurudur. Ama bu iki temel ilkenin etrafına güzel bir çocuk odası inşa etmek için çok daha fazla fikre ihtiyacınız olacak. Sizler için derlediğimiz yaratıcı fikirler umarız güzel bir çocuk odası tasarlamanızda ilham kaynağınız olacaklar.

Çocuğunuz kendini ifade etsin
(Esra Kazmirci Mimarlık / homify.com.tr)
Karatahtalar bugün artık nostaljik objeler haline geldiler. Yeni nesil akıllı tahtalarla, tabletlerle, sanal gerçeklik gözlükleriyle büyüyor ve tebeşir tozuyla haşır neşir olmuyor. Oysa karatahta hiçbir bilgisayarın, hiçbir teknolojik oyunun sağlayamayacağı yaratıcı bir ortam sunar. Çocuk odasında bir karatahta kullanmak, akla gelebilecek her türden Dekorasyon seçeneğinden daha iyi bir fikirdir. Üstelik maliyeti de yok denecek kadar az!

Yaşam alanınızda örnek olun
(At Ome / homify.com.tr)
Çocuklar sürekli sorular sorar ve yanıtlar ararlar. Bu soru ve yanıtlar onların hayatı nasıl kavrayacağına yön verir. Ama çocukların zihinsel gıdalarının önemli bir kısmı da çevreyi gözlemlemekle gelir. Bu yüzden çocuğunuzun evinizde sürekli olarak göreceği şeyler aslında ona pek çok konuda örnek teşkil edebilir. Örneğin sürdürülebilir bir dünyanın en önemli alışkanlıklarından olması gereken geri dönüşümü çocuğunuza bizzat kendi odasında öğretebilirsiniz. Geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış bir masa ya da bir oyuncak, sözle anlatabileceğinizin çok ötesinde bir etki yaratacaktır.

Doğaya gidemiyorsanız doğayı getirin    
(Tabary Le Lay / homify.com.tr)
Günümüz çocuklarının en büyük sorunlarından bir tanesi de maalesef sokaktan, çevreden ve doğal alanlardan yalıtılmış olarak steril ortamlarda büyümeleri. Sokak aralarında taşlarla kale yapıp top oynamamış, saklambaçı, sekseği bilmeyen bir nesil kuşkusuz çok farklı olacak. Zamanı geri çevirme şansımız yok. Ama çocuklarımızı mahrum kaldıkları şeylerden bazılarıyla tanıştırma imkânımız pekâla var. İlk bakışta çok marjinal bir fikir gibi gelebilir ama çocuk odasına yerleştireceğiniz böyle bir ağaç parçası çocuğunuzu ne kadar mutlu eder bir düşünün. Bizce denemeye değer.

Hayallerine ortak olun    
(M Design / homify.com.tr)
Çocukları çok erken yaşlarda belli hedeflere agresif bir şekilde kanalize etmek pedagojik açıdan çok sağlıklı bir yaklaşım değildir. Çocuğunuzu neyi sevip sevmediğini tam da kestiremeyeceği bir yaşta belli bir hedefe doğru itmek yerine hoşlandığı şeyleri keşfetmesi için ona zaman tanımalı, bu uğurda yaratıcılığını geliştirmesi için olanaklar yaratmalısınız. Ama bir kez ne istediğini, neyi sevdiğini bulduğunda, kurduğu hayallere ortak olmanız çocuğunuza ciddi bir özgüven ortamı sağlayacaktır. Örneğin uçaklarla ve havacılıkla ilgilenen bir çocuk için bundan daha güzel bir çocuk odası herhalde düşünülemez.

Planlı olmak erken yaşlarda başlar        
(Traço Magenta / homify.com.tr)
Çocuklarımızın derli toplu, planlı ve düzenli olmalarını isteriz. Bunu onlara öğretmeye çalışırız. Oyuncaklarını toplamayı, odalarını düzenli tutmayı öğrenmelerini isteriz ve bunun için çaba gösteririz. Aslında bunu yapmanın en kolay yolu buna elverişli bir ortam hazırlamaktır. Çok sayıda çekmece ve gözün bulunduğu, eşyaların yerlerinin belirli olduğu bir çocuk odası, çocuğunuzun kendi eşyalarını kolayca toplamasını sağlayabilir ve daha önemlisi bu alışkanlığı erken yaşta edinmiş olur.

Olasılıklara açık olun
(Lacote Design / homify.com.tr)
Çocuk odası dendiğinde aklınıza yalnızca belli başlı mobilya markalarının ürettiği hazır çocuk odaları gelmesin. Çocuğunuzun nasıl bir odaya ihtiyacı olduğunu kendisine sormaya ne dersiniz? Belki de onun hayalleri gerçekleştirilmeyecek kadar uzak değildir. Böyle bir kararın kendisine sorulması bile başlı başına karar alma ve tasarım becerisini güçlendirecektir. Üstelik yetişkin aklının kolay kolay erişemeyeceği zirvelere kolayca uzanan çocuk yaratıcılığı ortaya harika sonuçlar çıkarabilir. Bu olasılıklara kapınızı kapatmayın.     

Daha fazla resim ve seçenek: