Kadinla Yaşam

Detoks Nedir, Nasıl Yapılır?

Detoks bilinenin aksine bir zayıflama programı değildir. Yalnızca kilo vermek isteyenlere hitap etmez. Peki detoks nedir? Detoks, “ tamamlayıcı ve alternatif tıpta, tedavinin daha etkili olarak uygulanabilmesi için toksik (zehirli) maddelerin metabolizmasını değiştirerek veya vücuttan atılımını sağlayarak toksinlerin ( bakteri, hayvan veya bitkiler tarafından üretilen zehirli ürün) uzaklaştırılması.” Anlaşılacağı gibi detoks, alternatif tıbbın zayıflama, sağlıklı kilo verme konusunda önemli bir destekçisidir ancak tek başına bir diyet programı değildir. Örneğin terlemek de bir detokstur.  Detoks hem bedensel hem de ruhsal olarak arınma, temizlenmedir. Buna da sağlıklı her bireyin ihtiyacı vardır. Zehirli maddeyi ve ödemi atamayan vücut, sağlıklı bir yaşam konusunda tamamen olumlu belirtiler ortaya koymaz ve sürekli yorgunluk, halsizlik, çeşitli bölgelerdeki ağrılar, sindirim ve uyku bozuklukları vb. şekillerde uyarıda bulunur. Öyleyse detoks nasıl yapılır?

Detoksla sağlanacak bedensel temizlik için bazı gıdalar öne çıkmaktadır. Bunlardan başlıcaları şöyle sıralanabilir:

Su: Yeterli miktarda alınan su vücudun arınmasında en temel sıvıdır. Özellikle güne başlanan ilk saatlerde hatta uyanır uyanmaz oda sıcaklığında içilen bir bardak su vücudun uyku halinden günlük etkinliklere geçişinde çok önemlidir. Bazı önerilerde sabah içilen suyun içine eklemeler yapılsa da (limon, tarçın vs.) sade olarak içmek de mutlaka fayda sağlayacaktır. Gün içinde su içmek için illa susamayı beklememek ve ortalama 2,5 litre suyu tüketmek gerekir.

Detoks nedir, nasıl yapılır?

 

Baharatlar : Baharatlar, yağ yakıcı metabolizmayı hızlandırıcı özelliğiyle sağlıklı bir vücudun mutlaka alması gerekenler arasında. Özellikle pul biber, sumak, kekik, zerdeçal, kimyon gibi baharatlarla hem yiyeceklerinizi lezzetlendirin hem de toksinlerden kurtulun.

Detoks nedir nasıl yapılır?

 

Yeşillikler : İyi yıkanmış yeşillikleri yağsız bir şekilde bol miktarda tüketmenin hiçbir zararı olmadığı gibi faydası da yüksektir. Fesleğen, nane, maydanoz, dereotu gibi yeşillikleri sofranızdan eksik etmeyerek vücudunuza iyilik yaparsınız. Bu yeşillikleri limonla tüketmek de etkisini artıracaktır.

Detoks nedir , nasıl yapılır?

 

Yumurta : Çok iyi bir protein kaynağı olan yumurta tok tutmak, güç vermek gibi faydalarının yanı sıra toksin atımında da vücuda destek. Özellikle alkolün vücuttan atılımında etki sahibi aminoasitlerin zengini.

Detoks nedir, nasıl yapılır?

 

Turp : Karaciğer ve safra kesesi iş birliğine katkı sağlıyor ve sindirimin daha iyi yapılmasını sağlıyor.

Detoks nedir, nasıl yapılır?

 

Soğangiller : Özellikle sarımsak ve soğanın faydaları saymakla bitmiyor. Doğal antibiyotik olarak alternatif tıpta yer alan soğan ve sarımsak bağışıklık sisteminin gücüne güç katıyor. Bağırsakların dezenfektesinde önemli rol oynuyor, kasları güçlendiriyor.

Detoks nedir, nasıl yapılır?

 

Domates : Zamanında tüketilen organik domates bedenimiz için adeta can, kan. İçerdiği birçok vitaminle kanı temizliyor, detoks etkisi yaratıyor.

Detoks nedir, nasıl yapılır?

 

Tahıllar : Lif açısından zengin tahıllar iyi bir sindirim için olmazsa olmaz. Mercimek, buğday gibi tahıllar kan dolaşımını rahatlatıyor, metabolizmayı çalıştırıyor.

Detoks nedir, nasıl yapılır?

 

Yoğurt : Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt hem bağırsakları düzenliyor hem de sofralarda birçok yemeğe iyi eşlik ediyor.

Detoks nedir, nasıl yapılır?

 

Bedensel detoksun yanı sıra ruhsal açıdan da aynı iyilik, temizlik halinde olmak sağlıklı olmanın tamamlayıcı parçasıdır. Spor yapmak, enerjisi yüksek kişilerle iletişimde olmak, olabildiğince stresten uzak kalmak, kalbimizin her bir duyguyu rahatça yaşamasına izin vermek, ara sıra seyahat etmek gibi uygulamalar ruhunuza iyi gelerek sağlıklı bir birey olmanızı destekleyecektir. Bütün bunların yanı sıra sigara-alkol gibi kötü alışkanlıkları hayatımıza sokmamak, öğün atlamamak, düzenli ve yeterli uyumak, tuz ve kafein tüketmemek gibi şeyler de detoksun önemli aşamaları.