Kadinla Yaşam
Doğum sonrası eski vücudunuzu geri kazanabilirsiniz !

Doğum sonrası eski vücudunuzu geri kazanabilirsiniz !

Dünyada hiçbir şey anne olmanın verdiği mutluluk ile kıyaslanamaz, ancak hamilelik sonrası vücudun deforme olması ve bazı bölgelerde çeşitli izlerin kalması çoğu zaman annelerin canını sıkabiliyor.Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşegül Sivri konu ile ilgili bilgiler verdi.

Sivri, ” Bir kadının hayatındaki en güzel dönemlerden birisi hamilelik dönemidir. Duygusal iniş ve çıkışlarıyla, meydana gelen biyolojik ve fizyolojik değişiklerle, yaşattığı yeni bir canlı oluşturuyor olma hissiyatıyla eşsiz bir dönem. Sonrasında kadın, gerek fiziksel gerekse psişik olarak, o dönem öncesindeki kadın değildir. Öncelikle artık bir “anne”dir. Bu, bir insan hayatında ulaşılabilecek en mükemmel seviyedir fakat bir çok kadın hamilelik sonrasında meydana gelmiş olan fiziksel değişikliklerden dolayı rahatsız olabilmektedir.Burada imdada estetik operasyonlar yetişir.” dedi.

Doğum sonrası güzelleşmenin mümkün olduğunu belirten Sivri sözlerine şöyle devam etti;Hamilelik ve doğum sonrasında vücudunda belirgin değişiklikler oluşan kadınlar, doğum psikolojisinin de verdiği duygusallık ile ‘hep böyle mi kalacağım?’ ya da ‘eski halime dönebilecek miyim?’ paniğine kapılmaktadırlar. Alınacak önlemler ve doğru uygulamalar ile panik halinden kurtulmak ve özgüveni yeniden kazanmak kesinlikle mümkündür. Böylelikle kendine güvenin artması ile daha mutlu bir anne ve eş olunarak bu durum bebeğin psikolojisine de yansır.

Vücudumuzda hormonların, alınan doğum kilolarının ve karındaki gerginliğin etkisi ile birtakım değişiklikler olmaktadır. Karında oluşan çatlaklar, özellikle karın ve kalça bölgesinde yağlanma, göğüslerde sarkma ve deformasyon, cilt lekeleri, el ve ayaklarda büyüme, normal doğum sonrası vajinada esneme belki de en rahatsız edici olanlarıdır.

Op.Dr.Ayşegül Sivri, ”Egzersiz ve Diyet çoğu şikayeti geri döndürmeye yardımcı olurken bazı durumlarda işe yaramamaktadır. Bunların başında deride oluşan çatlaklar gelmektedir. Özellikle karında ve aşırı kilo alınan kalça ve üst bacak gibi bölgelerde yaygın olan çatlaklar egzersiz ve diyet ile maalesef düzelmez. Bunlar için uygulanabilecek en uygun tedavi uzman ellerde yapılan lazer tedavisidir. Ayrıca alt karında oluşan çatlarlar için en etkin tedavilerden biriside mini karın germedir.Karın ve kalça bölgesinde yağlanma ile göğüslerde oluşan deformasyonda ise uygulanabilecek tek ve en etkin tedavi estetik cerrahidir. Fakat burada zamanlama çok önemlidir. Bu ameliyatları doğumun hemen sonrasında kesinlikle önermemekteyiz. Emzirme ve hormonal değişiklikler en az 1 yıl devam ettiği için ilk 1 yıl içinde olunan ameliyatlar maalesef istenilen sonucu vermemektedir. Bu sebeple karın germe, yağ aldırma ve göğüs toparlama gibi operasyonları doğumdan sonra 1. yıl geçtikten sonra önermekteyiz. 1. Yıldan sonra yapılan bu işlemler kesinlikle tekrar düşünülen bir hamileliği engellememektedir.Karın germe ve yağ aldırma ilk 1 yıl yapılan egzersiz ve diyet sonuç vermediyse düşünülebilir. Bu ameliyat ile çatlaklarında çoğundan kurtulmak mümkündür. Meme ameliyatları ise özellikle emzirme ve hamilelik ile sarkan ve içi boşalan göğüslere yönelik olmaktadır. Bu alanda en çok yapılan uygulama göğüsleri toparlama, dikleştirme ve silikon protez yerleştirme şeklindedir. Silikon protezler kesinlikle emzirmeye engel değildir ayrıca kanser yapıcı etkisinin olmadığı da kanıtlamıştır. Günümüzde kullanılan son jenerasyon protezlerin artık patlama riski de yoktur. Yine bu operasyonları da doğumdan en erken 1 yıl sonra önermekteyiz.” dedi.

Sivri,” Cilt lekeleri hamileliğin olmazsa olmazlarındandır. Karında, meme başlarında, genital bölgede ve yüzde değişik renk ve boyutlarda olabilmektedir. Bunların çoğu ilk 1 yıl içinde geri dönüşümlüdür. Fakat geri dönmemesi halinde alınabilecek önlemler ve tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı lazer tedavisi, kimyasal peeling, PRP tedavisi dediğimiz gençlik aşısı, ışık dolgusu uygulanabilecek yöntemler arasındadır. Genellikle seçimi lekenin türüne göre yapmaktayız.” ifadesini ekledi.

Dr.Ayşegül Sivri son olarak şunları belirtti; ” Vajina bölgesi doğum sonrası bir diğer deformasyona uğrayan bölgedir. Bu bölgede oluşan herhangi bir gevşeme ya da sarkma sık karşılaştığımız şikayetler arasındadır. Bu durumu estetik operasyonlar ile gidermek mümkündür. Bazı durumlarda beraberinde olabilen idrar kaçırma problemini de operasyon esnasında giderebilmekteyiz.Doğum sonrasında anneliğin vermiş olduğu mutluluğa gölge düşürmemeli kesinlikle umutsuzluğa kapılmamalıyız. Bütün şikayetlerimizin tedavisi ilerleyen teknolojinin sayesinde artık mevcut. Sadece kendimize biraz zaman ayırmalıyız ve depresyondan kurtulmalıyız.” dedi.