Kadinla Yaşam
En popüler zayıflama yöntemi

En popüler zayıflama yöntemi

Herkes nasıl zayıflayacağını öğrenmek istiyor. Hem de o kadar çok istiyor ki Amerikalılar zayıflama ürün ve programlarına her yıl 40 milyar dolar harcıyor. İnsanların peşine düştüğü sihirli formülü satan kitaplar her zaman çok satan kitaplar listesinde baş sıraları tutuyor.

Fakat unutulmamalıdır ki önemli olan kısa değil uzun vadede sağlıklı yiyeceklerle kilo kontrolünü sağlamak, bu düzeni bir yaşam biçimi haline getirmek. Kısıtlı diyetlerin uzun vadede devam etmesi mümkün olmuyor ve kilo kazanımı kaçınılmaz oluyor bu yüzden her zaman savunduğumuz uzun vadede ve kilo verdikten sonra kilo koruma hedefli bir program.

Bütün sorun kaloride
Bu iş tamamen denge işi. Yiyeceklerle aldığınızdan daha fazla kalori yakarsanız, zayıflarsınız fakat aldığınız ve yaktığınız kalori eşit veya aldığınız yaktığınızdan fazla ise kilo alımı kaçınılmaz olur. Bu noktada kalori alımınızı azaltan bir diyet yararlı olur. Kimi insanların genetik yapıları daha çok kaloriyi etkili bir şekilde yakmalarına olanak sağlayabilir ama eninde sonunda niyetiniz kilo vermekse bütün sorun toplam kaloride biter.

Sağlıksız yiyeceklere karşılık sağlıklı yiyecekler
Bazı besinler sağlığınıza yararlıyken, bazıları değildir. Zayıflamak istemeniz halinde sağlıklı gıda seçimi çok daha büyük bir önem kazanır. Sağlıklı kalmak için yeterli vitamin ve diğer besleyici öğeleri yeterli miktarda içeren yiyecekleri tercih edin, sağlıksız gıdalardan uzak durun.

Egzersizin önemi büyük
Aldığınız kalorilere oranla yaktığınız kaloriyi arttırmak için egzersizin yeri büyük. Unutmayın zayıflama işi %70 beslenme %30 egzersizden ibaret. Fakat bir yandan aktivite düzeyinizi arttırıp bir yandan da yemekten aldığınız kalorileri çoğaltırsanız, artan egzersize rağmen kilo veremezsiniz. Egzersiz sizi hemen sağlıklı bir kiloya kavuşturmasa bile, kanınızdaki iyi huyku kolesterol HDL düzeyini yükseltir, bir çok kronik hastalık riskini minimuma indirir.

Kilo veriyorsunuz  ama yağdan mı kastan mı sudan mı kaybediyorsunuz?
Spor yaparken performansın değerlendirilmesi için, vücut yağ ve kas kitlesi ölçümlerinin tespit edilmesi ve belirli aralıklarla değerlendirilmesi önemlidir. Günümüzde Tartı’nın Tanita vücut analiz ekipmanları ile çok kolay bir şekilde bu değerlendirmeyi yapmak mümkündür. Üstelik bu ekipmanlar vücut yağ ve kas kitlesi değerlerinin yanı sıra kişinin beden kitle indeksi, fiziksel aktivite derecesi, günlük alınması gereken kalori miktarı ve metabolizma yaşı gibi birçok değeri de saptayarak hedefe ulaşmak için yol gösterici olmaktadır.

Önemli olan kısa değil uzun vade
Birkaç hafta ya da birkaç aylığına kilo verip sonra bu verdiklerinizi geri almanın –verilen kilolar çok fazla olsa bile- bir yararı olduğuna ilişkin hiçbir kanıt yoktur. Kilo vermenin sağlığa faydasının ancak onu sürdürebilirseniz söz konusu olacağını unutmayın. Zayıflama programlarında hızlıca verilen kilonun geri dönme riskinin de fazla olduğunu biliyoruz. Bu yüzden önemli olan diyeti bir yaşam şekil haline getirmek, uzun vadede hedefe ulaşmak ve uzun vadede hedefi korumak olduğu unutulmamalıdır.

Uzm.Dyt.Olcay Barış