Kadinla Yaşam

Hamilelikte Alınması Gereken Temel Besinler

Her hamilelik kendi içinde anneye ve bebeğine özel bir süreçtir. Her anne adayının bu süreçte yaşayacakları yaşa, psikolojik ve sosyal duruma, vücut yapısına, genetik özelliklere, bebeğin gelişimine vb. gibi nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Fakat şu bir gerçek ki her anne adayı elinden geldiğince beslenme konusunda öncekinden daha hassas davranmalıdır. Hamilelikte alınması gereken temel besin gruplarına bir göz atalım.

Protein

Proteinler “canlı maddelerin ana yapısını oluşturan, genellikle sülfür, oksijen ve karbon ögeleri bulunan amino asit birleşiminden oluşmuş karmaşık yapılı doğal madde”lerdir, vücudun kas gücünü artırır. Tanımdan da anlaşılacağı üzere proteinler, canlılığı sağlayan ana maddelerdendir. Bu nedenle özellikle hamilelik gibi hassas dönemlerde, hem anne sağlığı ve direnci açısından hem de anne karnında gelişmekte olan bebek açısından oldukça önem teşkil eder. Peki hangi besinler protein kaynağıdır?

Daha çok et ve süt ürünlerinde bulunan proteinler ayrıca deniz ürünleri, bazı kuruyemiş ve tahıllarda da mevcuttur. Bunlardan birkaçına bakacak olacak başı şüphesiz yumurta çekecektir. Hem tedarik kolaylığı ve ucuzluğu hem de pişirme seçenekleriyle yumurta en önemli protein kaynağıdır. Yumurta beyin fonksiyonlarına yardımcı olarak, metabolizma için de bir güç kaynağı olarak  anne adayına bu zorlu süreçte gereken enerjiyi sağlar. Vücuttaki toksinlerin bebeğe zarar vermeden atılımı konusunda da yardımcıdır. Kemik yapısı için önemli olan vitaminler açısından da zengin olan yumurta, bebeğin kemik gelişiminde destek sağlayacaktır.

Kırmızı et çeşitleri de protein açısından zengindir. Fakat kırmızı etin kalitesi oldukça önemli. Anne adaylarının bildiği kasaplardan (özellikle otla beslenmiş hayvanların etini) alışveriş yapması iyi olacaktır. Ayrıca etin pişirilmesiyle de ilgili çok dikkat edilmelidir. Hamilelikte anne adayında artan kan basıncı düzenlenmesinde ve demir eksikliğinin giderilmesinde faydalıdır.Beyaz et grubunda da tavuk ve diğer kümse hayvanları, yüksek protein kaynaklarından. Özellikle yaz aylarına rastlayan hamileliklerde tavuk ürünlerinin tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca deniz ürünlerinde de bakteri ve parazit riskinden dolayı özellikle pişirme usullerine dikkat edilmelidir.

Hamilelikte alınması gereken temel besinler

Vitamin

Vitaminler “ besinlerde bulunan, vücutta genellikle yapılmayan, yağda veya suda çözünebilme özelliği olan, eksikliği veya fazlalığı çeşitli hastalıklara yol açan maddelere verilen genel ad”dır. Miktarı bakımından dengelenmesi gereken oldukça hassas bir besin grubudur. Tanımdan da anlaşılacağı üzere mutlaka dışarıdan takviye olarak alınması gerekir. Hamilelik sürecinde her ne kadar bazı ilaçlar yoluyla bazı vitamin ve mineraller (demir, folik asit gibi) dengelenmeye çalışılsa da besin kaynaklarından da destek alınmalıdır. Bu süreçte anne adayının ve bebek kalsiyum, magnezyum, demir, folik asit gibi mineraller, A-D-B-C gibi vitaminler almalıdır.

Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından en zengin gruptur. Bebeğin diş ve kemik gelişimi açısından oldukça önemlidir. Süt ve süt ürünlerine karşı bir hoşnutsuzluğunuz veya herhangi bir alerjik rahatsızlığın varsa dert etmeyin. Yeşil yapraklı sebzelerin de neredeyse tamamı kalsiyum açsından oldukça zengindir.

Demir için de yine yeşil yapraklı sebzeleri sayacağız. Bunlara ek olarak kırmızı et, sakatat ve pekmez gibi besinler de demir içerir. Doktorunuz bu sebzeler ek gerekli gördüğü sürelerde (bazı anne adaylarında gebelikten önce, bazılarında gebeliğin ilk aylarında ya da gebeliğe yayılan bir süreçte) ek olarak demir takviyesi yapan ilaçlar önerecektir.Folik asit için baklagil, tahıl ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Ancak özellikle hamileliğin ilk aylarında folik asit takviyesi nerdeyse şart.A vitamini için patates, marul, lahana,ıspanak, domates, diğer yeşil sebzeler, keçi sütü, somon balığı, beyaz et gibi besinler; B vitamini için tahıllar, süt ve süt ürünleri, kuruyemiş, muz gibi besinler; C vitamini için çilek, portakal, limon, biber, kivi, yeşillikler, karnabahar gibi besinler; D vitamini için tereyağı, balık yağı yağlı balıklar, peynir gibi besinler tüketilebilir.

Hamilelikte alınması gereken temel besinler

Karbonhidrat

Enerji kaynağı olan karbonhidrat grubunun hamilelikteki tüketimi önemlidir. Fazlasını yağ olarak depolayan vücut anne adayını zora sokacaktır. En iyi karbonhidrat kaynağı olan ekmek grubunda anne adayının lif açısından zengin kepekli, çavdarlı ya da tam buğday ekmek tercih etmesi gerekir. Vitamin deposu özellikleriyle öne çıkan meyvenin içinde aynı zamanda bol miktarda şeker, karbonhidrat bulunmaktadır bu nedenle meyvenin de aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Pirinç, makarna, kuru baklagiller de karbonhidrat kaynağıdır.

Hamilelikte alınması gereken temel besinler

Yağlar

Vücut enerjinin önemli bir kısmını da yağlardan sağlar ancak yağ tüketimi kontrollü ve tercihli olmadığı sürece olumsuz sonuçlar doğurabilir. Anne adayının hamilelik sürecinde önceki halinden farklı bir yağ ihtiyacı olmaz. Tüm sağlıklı bireyler gibi anne adaylarının da bu dönemde özellikle katı yağ tüketmesi önerilmez. Doğal ayçiçeği veya zeytinyağı tercih edilmelidir.

Hamilelikte alınması gereken temel besinler

Tüm bu besin önerileriyle birlikte posalı yiyecekler tüketmek, bol miktarda su içmek de hamilelikte alınması gereken temel besinlere ektir.