Kadinla Yaşam
Hamilelikten önce ağız ve diş bakımınızı yaptırın

Hamilelikten önce ağız ve diş bakımınızı yaptırın

 

Recep Tayyip Erdoğan  Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Yeşil Duymuş, halk  arasında yaygın olan ’gebe kaldım, dişlerim gitti, bir çocuk, bir diş’ söyleminin  kesinlikle doğru olmadığını belirterek, ”Hamile kalmak isteyen kadınlar,  hamilelik öncesi ağız ve diş sağlığı yönünden kontrollerini yaptırmalı” dedi.
 
Duymuş,  Türkiye’de koruyucu hekimliğin henüz istenilen  seviyede olmadığını, insanların bıçak kemiğe dayanmadan, dişi ağrımadan doktora  gelmediğini, bunun da diş kayıplarına neden olduğunu anlattı.
 
Belli aralıklarla yapılacak kontrollerin dişlerde ağrı aşamasına  geçilmeden tedavi olanağı sağladığını ve çok daha başarılı sonuçların elde  edildiğini vurgulayan Duymuş, ”Ağızdaki bir bozukluk, iltihap, bütün vücudu,  mideyi, hatta kalbi etkileyecek kadar etkin olabiliyor. Bu yönü ile ihmal etmeden  kesinlikle tedavi edilmesi gerekiyor. Tedavi kesinlikle antibiyotik, ağrı kesici  olarak değerlendirilemez. Uzman hekimler aracılığıyla sebepler ortadan  kaldırılmalı. Koruyucu tedbirler en başta uygulamaya konulmalı” ifadelerini  kullandı.
 
Hamilelik öncesi kadınlara önerilerde bulunan Duymuş, ”Hamile kalmak  isteyen kadınlar, hamilelik öncesi ağız ve diş sağlığı yönünden kontrollerini  yaptırmalı. Hanımların ağızlarındaki bütün problemleri giderdikten sonra hamile  kalmaları gerek. Hamilelik süreçlerinde de kesinlikle ağız sağlığını ihmal  etmemeleri, dişlerine bakmaları, fırçalama ve ağız sağlığına çok dikkat etmeleri  gerek” diye konuştu.
 
Hamile kaldıktan sonra müdahalenin zor olduğunu ifade eden Duymuş, ”Halk  arasında yaygın olan ’gebe kaldım, dişlerim gitti, bir çocuk, bir diş’ söylemi  kesinlikle doğru değil. Problem annenin ağız sağlığını ihmal etmesi. Hamilelikle  ilgilenirken ağız sağlığı ihmal edilince bu sorunlar ortaya çıkıyor. Hamilelik  sürecinde müdahale biraz daha güç olduğu için bu süreçte diş kayıpları  yaşanabiliyor. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu hamilelik öncesi alınacak  tedbirler ve hamilelik sürecindeki bakım” dedi.
         
”Süt verdikten sonra bebeğin ağzı bol suyla temizlenmeli”
Duymuş, bebeklerde de doğumdan itibaren ağız sağlığının önemli olduğunu  belirterek, şunları söyledi:  ”Süt verdikten sonra bebeğin ağzı bol suyla temizlenmeli. Bebekler  besledikten sonra bol su içmeli. Ağızdaki kalıntılar temizlenmeli. Çocukların  dişleri temizlenmediği zaman diş çürükleri oluşuyor. Erken yaşta diş çürüğü  olduğu zaman tedavisi çok zor. Çocuk tedaviyi kabullenemiyor. Bu nedenle süt içen  çocukların bol su ile ağız temizliği yapılırken, belli bir yaşa gelmeden dış  fırçalama alışkanlığının geliştirilmesi gerekiyor. Aileler bu yönde en etkin rolü  oynuyor. Çocukların ağız sağlığı için koruyucu tedbirleri aileler almalı.”
 
Prof. Dr. Duymuş, dil fırçalamanın da ağız kokusu için önemli olduğunu  ifade ederek, sadece dış fırçalayıp dili temizlememenin ağızda koku  oluşturacağını, dolaylı olarak diş çürüklerine de yol açabileceğini kaydetti.