Kadinla Yaşam
Hangi yoga size daha uygun?

Hangi yoga size daha uygun?

Yoga, birçok çeşidi olan nefes ve hareketlerin birleşiminden oluşmaktadır. Peki sizin vücudunuza en uygun yoga hangisidir.
Hangi yoga size daha uygun?

Vinyasa Yoga
Bu dinamik yoga türüne akış yogası da denir. Çünkü bir pozdan diğerine yumuşak ve bilinçli bir şekilde geçilmektedir. Vinyasa nefes, denge, güç ve esneklik çalışmalarını barındırır.

Zorlayıcı ve güçlü bir çalışma olabilir. Pozları arasında güneş selamları, ayakta duruşlar, kol dengeleri ve core bölgesi egzersizleri yer alır. Her seviyedeki katılımcılar için uyarlanabilecek bir yoga türüdür.

Çalışmanın odak noktası nefesi hareketle bağdaştırmaktır.

Hangi yoga size daha uygun?

Bikram Yoga
Bikram Choudhury’nin geliştirdiği 26 özel duruştan oluşan bu seri sistematik bir şekilde vücudun her bölgesini çalıştırarak optimum sağlık ve işlevsellik elde etmeyi amaçlar. 26 duruş, 40 derece sıcaklıktaki bir odada yapılır ve her poz vücutta farklı bir bölgeyi çalıştırır.

Sıcak yoga olarak da bilinen bu yöntemi denemeden önce iyi fiziksel kondisyonda olduğunuzdan emin olmak gerekir. Ayrıca dersin öncesinde, sırasında ve sonrasında yeterince su alınmalıdır.

Hangi yoga size daha uygun?

Iyengar Yoga
Hizalanmaya, keskinliğe ve ayrıntılara odaklanan bu asana çalışması, blok, bant gibi aksesuarlarla birlikte yapılır ve yapanın tüm pozlarda mükemmelliğe ulaşmasını amaçlar.

Bu çalışma zihin, vücut ve duyguları bir araya getirir. Eğer yogada yeniyseniz ve detaycı biriyseniz, ya da yoga tecrübeniz varsa ancak dağarcığınızı geliştirmeyi amaçlıyorsanız, asanaları daha iyi anlamanızı sağlayacak bu tekniğe bir şans verebilirsiniz.

Hangi yoga size daha uygun?

Ashtanga Yoga
Ashtanga yogada dinamik bir poz serisi, nefesle birbirine bağlanır. Bu metot, 6 tam ve birbirini izleyen diziden oluşmuştur ve her poz yeterli beceri elde edilene kadar çalışılır. Daha sonra öğrenci diğer poza geçer.

Bu öğretim yöntemi, öğrencinin kendi hızında tüm pozları tam öğrenmesini sağlar. Tüm seriler aynı şekilde başlar ve biter. Pozlar arasında güneş selamları, ayakta duruşlar, öne eğilmeler, arkaya eğilmeler bulunur.

Sizin için hangi yoganın uygun olduğunu düşünürken sıfırdan çalışmaya başlamak istiyorsanız, yapıya veya ilerlemeye önem veriyorsanız Ashtanga yogayı deneyebilirsiniz.

Hangi yoga size daha uygun?

Kundalini Yoga
Farkındalık yogası olarak da bilinir. Kundalini mantra, asana, nefes ve meditasyon kullanımını birleştirir. Vücudun enerji sistemlerini kullanarak duyguları dengeler, stresi atar ve sinir sistemini güçlendirir. Geleneksel olarak Kundalini derslerinde beyaz giyilir.

Pozlara ve iyi bir egzersiz yapmaya odaklanan Batılı yoga derslerinden oldukça farklı olduğu için Kundalini derslerinde başta biraz garip hissedebilirsiniz. Ancak daha ruhani bir deneyim arıyorsanız Kundalini sizin için uygun olabilir.

Hangi yoga size daha uygun?

Hatha Yoga
Tam anlamı “güç dolu” olan Hatha, bir dizi asanadan oluşur. Yapan kişi güç ve esneklik arasında bir denge bulur. Bu fiziksel çalışma vücudu hizalayarak enerjinin vücutta özgür bir şekilde akmasını sağlar.

Anın içinde kalmak ve nefese odaklanmak çok önemlidir. Öğreticiye bağlı olarak bu yoga dersleri alıştığınızdan biraz daha yavaş olabilir. Ancak daha tazelenmiş ve enerji dolmuş bir şekilde çıkmayı bekleyebilirsiniz.

Hangi yoga size daha uygun?

Yin Yoga
Bu meditatif yoga türünde pozlar üç ila yedi dakika boyunca tutularak bağlayıcı dokuların tamamen esnemesi ve yapanın da pozlar arasında daha derin bir şekilde rahatlanması amaçlanır.

Pozlar oturulan pozisyonlardan, sırt veya karın üstü yatılan pozisyonlara kadar değişir. Yin’de genellikle nefes çalışmasıyla vücut ve zihin sakinleştirilir. Yeni yogiler için önerilen bir yoga türüdür çünkü esneklik sağlarken, gerginliği azaltır, hareket menzilini ve vücut farkındalığını artırır.

Hangi yoga size daha uygun?