Kadinla Yaşam
Havuzda ayak mantarına dikkat!

Havuzda ayak mantarına dikkat!

Ayak mantarı viral bir sorundur ve kolayca ayak derisini ve tırnakları etkileyebilir. Bağışıklık sistemimiz bu virüslere karşı savunma geliştirmiştir. Bu nedenle mantar çocuklarda görülmez. Ancak yaş 30’u geçip bağışıklık sistemi çökmeye başladığında mantar sorunu yaşanabilir.

Havuz kenarlarında ve sahillerden farklı olarak otel odalarında da mantar kapma riskiniz vardır. Bu nedenle tuvaletin veya banyonun dezenfekte edildiğine dair bir işaret bulunmuyorsa otel görevlilerinize haber vermeniz gerekir.

Mantardan korunmak için havuz kenarı veya sahilde çıplak ayakla yürümemek gereklidir. Bunun yerine kendi terliklerinizi kullanmak önemlidir. Spor salonları da mantar kapmak için çok uygun bir yerdir. Duşlara girerken kullanmanız için bırakılan terliklerin kaç kişinin ayağına değdiğini bilemezsiniz. Kendi terliklerinizi yanınzda götürmekte fayda vardır.

Saunaya girerken ise mutlaka mantarlara karşı etkili sprey kullanın. Saunada terliklerinizi çıkarmak zorunda kalsanız dahi bu koruma sayesinde mantarlardan uzak durabilirsiniz.

Ayak sağlığınızı koruyacak ve bakım yapacak öneriler için Tıklayınız…