Kadinla Yaşam
İdeal meme nasıl olmalı, ölçüleri nelerdir?

İdeal meme nasıl olmalı, ölçüleri nelerdir?

“American Society of Plastic Surgeons” dergisinde yayımlanan ve sadece gözlemlere değil, bilimsel gerçeklere de dayanan makalede ideal meme nasıl olmalı sorusuna cevap aranmış. Bu çalışmada birbirinden farklı  yaş, cins ve milliyete sahip olan 1500 kadının meme şekilleri , değişik açılardan fotoğraflanarak incelenmiş ve hoş bir meme için gereken mihenk taşları detaylıca araştırılmış.

 

İşte size mükemmel memenin 4 özelliği :

1) Sihirli sayı: Bu sayı, memenin alt ve üst kısmının birbirine oranlarını ifade etmekte. Şöyle ki mükemmel meme görünümünde, hacim olarak memenin %45 dokusu üst polde (meme ucu üst kısmında) yer alırken %55 kısmı alt ½  kısımda bulunmakta. İşin ilginç yanı genel olarak daha hoşa giden meme oranları %50-%50 (yani alt ve üst kısımlarda eşit miktarda doku bulunması) olarak ifade edilse de (çoğu zaman estetik meme cerrahisinde amaçlanan oran da budur) aslında meme alt kısmında biraz daha fazla doku bulunması memeyi daha çekici yapıyor. En azından erkekler böyle düşünüyor ve sahte görünümlü, üst kısmı sutyenden fırlayan memeler bizler için biraz itici bile olabiliyor. Bu yüzden %50-%50 oranı, erkekler arasında kadınlara göre daha az popüler.

2) Meme üst kısmında düz bir eğim olması: Memenin üst kısmında bir çöküntü olması; üst kısmı boşalmış göğüs kafesine adeta yapışan bir meme, hoş değil. Aynı şekilde, üst kısmı bariz olarak yuvarlak, sutyenden fırlayan, şişkin konture sahip meme de göze hoş gelmiyor.

Yandan bakıldığında mükemmel meme konturu, üst kısımdan meme ucuna doğru düz bir çizgi halinde ya da çok hafif meme ucuna doğru kavisli bir eğimle inmesi.

3) Meme ucunu yukarı bakması: Mükememel memede, meme ucu direk karşı tarafa ya da yere doğru bakmamalı; hafif yukarı doğru bakması çok daha hoş. Ama tabii ki gökyüzünü de görmemeli: 20 derecelik bir açıyla koyu renkli meme ucunun hafifçe yukarı dönmesi mükemmel memenin özelliklerinden biri.

4) Meme alt tarfının sıkı, dar ve tümsek şeklinde hafif bir kaviste olması: Meme alt kısmı , meme ucundan aşağı doğru inildiğinde (meme/gövde arasındaki katlantıya kadar) sarkık bir yağ dokusu gibi durmamalı. Bu mesafede sıkı, gergin ve hafif bir konveks çizgi halinde memenin alt kontur oluşturması önemli.

Bu mükemmel oranların meme büyüklüğüyle bir alakası yok. Çalışmada bilimsel olarak bu gösterilmiş. Yani göze estetik ve hoş gelen bir meme ufak ya da büyük olabilir. Buna en iyi örneklerden birisi küçük ama ideal konturlara sahip bir memesi olan Kate Moss.