Kadinla Yaşam
Ispanağın inanılmaz faydası!

Ispanağın inanılmaz faydası!

Özel Elit Polikliniği Hekimlerinden Dermatoloji Uzmanı Dr.Şerafettin Saraçoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:
“Gıdayla yeterince alınan taze sebze, meyve ve kuruyemişler (badem, fındık ve ceviz) içerdikleri A,C,E vitaminleri ve eser elementler (çinko,demir,bakır,selenyum,iyot gibi…) ile derinin hasarlanmasında ve yaşlanmada önemli rol oynayan serbest radikalleri yok etmede çok önemlidir. Bu olumsuz serbest radikaller derinin yaşlanması ve deri kanseri gelişmesinde önemli rol oynar.

Ben gıdanızı renklendirmenizi öneriyorum.Özellikle akne, egzama gibi cilt hastalıklarında fazlasıyla fayda sağlayan ıspanak,cildin direncini artırıp zararlı dış etkenlere karşı siper görevini üstlenen greyfurt, yaşlanmayı geciktirici etkisi ve kırışıklıklarında ütü görevi gören karadut, cildi derinlemesine temizleyen, gergin tutan ve kırışıklıkları önleyen domates, sağlıklı cilt için farklı renklerde etli biberler gibi gıdalarla vitamin ve mineral açısından zengin gıdaları tüketmeliyiz.

Vücudun dayanıklılığını arttırıp kuvvet veren ıspanağın faydalarından biraz daha bahsetmek gerekirse ,Ispanak ; Yorgunluğu giderir. Zihni kuvvetlendirir. Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir. Ispanak, kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır. Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir. A, C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından da oldukça zengin bir besindir.

Kısacası, mümkün olduğunca organik, işlemden geçirilmemiş gıdalarla beslenmeliyiz. Bu sayede taze, kalitesi yüksek ve katkısız beslenme en doğal beslenme yöntemi olmanın yanında deri içinde önemlidir.

İdeal beslenme yöntemi olan sağlıklı, dengeli beslenme genel sağlık için nasıl iyi ise deri içinde o kadar iyidir. Fakat dengeli bir beslenme düzeni oluşturamıyorsak bu durumda günlük vitamin mineral takviyelerinden de yararlanabiliriz.Beslenmeye gerekli önemi vermek deri için çok önemlidir. Fakat sigara içmemek, yeterince uyumak, yeterli egzersiz yapmak, gerektiği kadar su içmek de en az gıda rejimi kadar derimiz için önemlidir.
Böyle dengeli ve düzenli beslenip gerekli koşullara uysak dahi derimizdeki olumlu değişiklikleri hemen göremeyiz. En az üç ay beklememiz gerekiyor. Bu durumda içsel dengeleri düzeltirken Dermatoloji uzmanlarına danışarak bu süreci kısaltma ve daha iyi görünmek için yardım alabilirsiniz.