Kadinla Yaşam

Kahvaltının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 

”Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem
Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.”

Şair bu dizelerde hiç de yanılmıyor. İyi bir kahvaltının hem ruh sağlığı hem de bedensel sağlığımız açısından rolü büyük. Peki iyi bir kahvaltının sağlığa faydaları nelerdir? Kahvaltı neden bu kadar önemlidir?

Bütün gece dinlenen ve yeni gün için enerjiye ihtiyaç duyan vücut, bunu aldığı gıdalardan sağlayacaktır. Dolayısıyla günün ilk öğünü olan kahvaltı bu açıdan önemlidir. Kahvaltı yapmak kan şekerini düzenler, sinir sistemini çalıştırır.

Kahvaltının sağlığa faydaları

Kahvaltı öğünü atlanıldığında vücut, daha sonra gelecek öğünü geciktirir, alacağı besinleri bir daha öğün atlanılmasına karşın tedbir olarak yağa çevirip depolar. Bu da çağımızın hastalıklarından başta obezite olmak üzere birçok ruhsal bozukluklar ve fiziksel rahatsızlıkları tetikler.

Kahvaltının özellikle çocukların yetişkinliğe geçişinde gelişimsel katkısı ve başarıya yönelik olumlu sonuçları göz ardı edilemez. Yapılan araştırmalar, hangi yaşta olunursa olunsun, düzenli olarak belli bir saatte yapılan kahvaltının gün içindeki performansa ve kişinin yaşam kalitesine kahvaltının olumlu katkısı olduğunu gösteriyor.

Kahvaltının sağlığa faydaları

Kahvaltı etmek bir yaşam biçimi halini almalıdır. Yetişkinlikte bireylerin tercihleri olsa da küçük yaşlarda ailede aldığı eğitim, gördüğü görenek bu tercihleri büyük oranda etkiler. Bu nedenle ebeveynlere özellikle annelere büyük görev düşmektedir. Çocuk erken yaşlardan itibaren evde kahvaltı etmenin önemini kavramalı, kahvaltısız güne başlanmayacağını öğrenmeli ve anlamalıdır. Okula kahvaltısız gitmemeye, az da olsa evde bir şeyler yemeye alışan çocuk işe de kahvaltı etmeden gitmeme eğiliminde olacaktır.

Kahvaltının sağlığa faydaları

İyi bir kahvaltının olmazsa olmazları ise süt ve süt ürünleridir. Damak zevkinize göre seçeceğiniz peynire eşlik edecek birkaç adet zeytin, şeker ihtiyacınızı karşılayacak pekmez, reçel ya da bal, mevsime göre domates, salatalık ya da yeşilliklerle süslenmiş bir tabak kahvaltınızı ve dolayısıyla gününüzü kurtaracaktır. Tabii hafta sonları ya da bazı özel günlerde edilen, ziyafet sofralarını kıskandıran kahvaltılar da yok değil. 🙂

Kahvaltının sağlığa faydaları