Kadinla Yaşam
Karın kası yapmanın kolay yolları!

Karın kası yapmanın kolay yolları!

Karın kas için en bilindik ve en etkili yöntem mekik çekmektir. Peki, mekik çekmeden karın kası yapmanın daha kolay yöntemleri yok mu?
Karın kası yapmanın kolay yolları!

Düzgün Bir Duruş Geliştirin
İyi bir duruşla oturduğunuzda, kalktığınızda ve yürüdüğünüzde karın kaslarını kullanıyor olursunuz. Küçüklükten beri duymaya alışkın olduğumuz bir öğüdü dinleyin ve dik oturun.

Bunu alışkanlık haline getirmek ayrıca akciğer kapasitesini geliştirir ve daha zayıf görünmenizi de sağlar. Masanızda otururken karın kaslarınızı kasın. Veya bir alarm kurarak, öğleden sonra saat 3’te bir rehavet çökerse, kendinize dik oturmayı hatırlatın.

Karın kası yapmanın kolay yolları!

Plank Yapın
Yogada sık yapılan bir hareket olan plank, tüm kaslarınızı kullanarak kendinizi havada tutmanızı sağlar. Ancak yükün çoğunu karın kasları yapmaktadır. Hareket etmiyor veya ağırlık kaldırmıyor olsanız bile, bu pozisyonda kalmak için sürekli olarak karın kaslarınızı sıkmanız gerekir.

Birçok kişi ilk denemesinde 30 saniye boyunca plank’i sürdüremez. Plank’in online olarak keşfedebileceğiniz, koşularla, zıplamalarla ve şınavlarla birleştirilmiş egzersizleri de mevcuttur.

Özellikle de belli bir sürenin üstündeki plank’ler sizi zorlamıyorsa, mutlaka bunları katarak kaslarınızı zorlamanız gerekir. Çünkü zorlanmayan kaslar gelişmezler.

Karın kası yapmanın kolay yolları!

Şınav Çekin
Şınav, plank’in biraz daha geliştirilmiş versiyonu gibidir. Tıpkı plank gibi, şınav da tüm kasları çalıştırır. Ayrıca eğer hızlı yaparsanız şınav çekmek aerobik bir egzersiz de sayılır. Eğer tam şınav çekecek kadar güçlü değilseniz, dizlerinizi yerde tutarak başlayabilirsiniz.

Online videolar ile şınavı doğru çekip çekmediğinizi kontrol edebilirsiniz. Üstelik farklı ve daha eğlenceli versiyonlarını da keşfedebilir, vücudunuzu şaşırtabilirsiniz.

Karın kası yapmanın kolay yolları!

Bacak Kaldırma Yapın
Mekik çekmeden karın kası geliştirmenin yollarından biri de bacakları çalıştırmaktır. Bacakları kaldırarak yapılan hareketler doğal olarak merkez bölgesini çalıştırırlar. Kick boks yapmak da farklı tekme yöntemleriyle tüm karın kaslarını kullanarak bacakları kaldırmayı gerektirir.

Kick boks aynı zamanda oldukça zorlayıcı bir kardiyo egzersizi olabilir, çünkü kalp atışlarını belli bir seviyenin üzerinde tutar ve ciddi kondisyon gerektirir.

Karın kası yapmanın kolay yolları!

Yana Eğilme Hareketleri
Farklı yönlere eğilerek karın kaslarını hafifçe çalıştırabilirsiniz. Özellikle de mekikte çalıştığını hissedemediğiniz yan karın kasları bu hareketlerle hedeflenebilir.

Eğer fazla kolay geliyor ve kaslarınızı zorlamıyorsa, her iki elinize birer dumbell alıp yapabilirsiniz. Bazı yoga hareketlerinde de ağırlık kullanmayan yana eğilmeler yapılır ancak bunların kolay olacağını ummamanızı öneririz.

Karın kası yapmanın kolay yolları!

V-oturuşları Yapın
Söylentilere göre Bruce Lee, V-oturuşu hareketini 30 dakikadan daha uzun süre devam ettirebilirmiş. Bu zorlayıcı hareket mekik çekmeden karın kası geliştirmenizi sağlayabilir.

Hareketi yapmak için kalçanızın üstünde dengede durun, bacaklarınızı ve kollarınızı uzatarak vücudunuzla bir V şekli oluşturun. Bu Pilates hareketine bir şans verirseniz, yapmasının ne kadar zor olduğunu anlarsınız. V oturuşu tüm vücudu çalıştırır ve zihinsel olarak da odaklanmayı gerektirdiğinden oldukça yorucudur. Hatta bu hareketten sonra mekik çekmeyi bile özleyebilirsiniz.

Karın kası yapmanın kolay yolları!