Kadinla Yaşam
Kaş kaldırma estetiği hakkında merak edilenler

Kaş kaldırma estetiği hakkında merak edilenler

“Kaş düşüklüğü, alın kırışıklığı ve çatık kaş yaşlılık, yorgunluk, kızgınlık belirtileridir. Kalkık, çatık olmayan kaş ile gergin bir alın gençlik, mutluluk ve güzellik ifadesidir. Alında oluşan dikey ve yatay mimik çizgileri zamanla derinleşip yüzünüzü yaşlı gösterir ve yorgun bir ifade verir. Mimik hareketleriyle oluşan alın çizgileri, sadece yaşı göstermekle kalmaz, aynı zamanda yüze yorgun bir ifade verir.”

Botox enjeksiyonu ile kaş kaldırma estetiği

“Kaş kaldırma estetiğinde ameliyatın yanı sıra botox tedavisi de uygulanır. Ancak botox tedavisinin etkisi geçicidir, kaş düşüklüğü problemleri 3-4 ay sonra ilacın etkisi geçince yeniden ortaya çıkar. Botox yüzdeki mimik hareketlerini dondurarak kırışıklıkların oluşmasını engeller. Doğru uygulandığı sürece kızgınlık, sevinç, şaşırma ve mutluluk gibi ifadelerin kullanılmasını engellemez, yani yüzde donuk bir ifadeye neden olmaz.”

Cerrahi teknikler ile kaş kaldırma

“Kaşlarınız düşükse ve olması gerekenden aşağı durarak yorgun ve üzgün görünmenize neden oluyorsa, alnınızda düzelmeyen derin yatay çizgiler varsa, kaş aranızda burnunuza doğru uzanan derin dikey bir veya iki çizgi oluşmuşsa cerrahi teknikler ile tedaviye ihtiyaç var demektir. Alın gerilerek, kaşlar olması gereken pozisyona getirilir. Eğer istenirse ya da ihtiyaca göre fazla derinin alındığı ve yüzün orta ve alt kısımlarının sıkılaştırıldığı yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılır. Eğer üst göz kapağınızın sarkmış ve gözaltlarınızda torbacık oluşmuşsa alın germe ameliyatının yanı sıra göz çevresi ameliyatı da önerilir.

Op. Dr. Fatih Dağdelen “Kaş kaldırma estetiği hastanın isteği de dikkate alınarak genel ya da lokal anestezi tercih edilebilir. Göz kapağı estetiği (blepheroplasty) ameliyatı ile yüz germe (facelift) kombine olarak da uygulanabilir. Ameliyattan sonra genellikle hastanede 1 – 2 saat kalınması yeterli olabilir, bazı durumlarda hastanede bir gece kalınabilir. İlk gece baş yüksekte tutularak uyunmalıdır. Kaş kaldırma estetiğinde de izler görünmeyecek şekilde gizlendiğinden ameliyattan sonra yüzde görünür bir iz kalmaz.”

Op. Dr. Fatih Dağdelen