Kadinla Yaşam

Kına Gecesi Organizasyon Önerileri

“Kına yakmak” deyimi her ne kadar olumsuz şeyler çağrıştırsa da düğün öncesi adetlerimizde yer etmiş önemli bir merasimdir esasında. Zengininden fakirine toplumun her kesiminde karşılığını bulan bu gelenek artık en az düğünler kadar önemli. Hatta düğünü sade bir nikah töreniyle planlayıp kına gecesine coşku vermek isteyenlerin sayısı hiç de az değil. Sizler için derlediğimiz kız kıza eğlencenin doruk yaptığı, kurtların rahatça döküldüğü kına gecesi organizasyon önerilerimiz :

Hamamda kına: Hamama gitmek başlı başına eski bir adettir bizde. Kına organizasyonunu da “gelin hamamı” tadında yapmak hoş bir fikir olabilir. Her ne kadar eskiden bu adet kayınvalidenin gelini süzmesi üzerine kurulu olsa da günümüzde yakın çevrenizle vur patlasın çal oynasın bir hamam sefasına dönüşebilir. Üstelik sarmalar, dolmalar, börekler gibi ikramlıklar da cabası. Bunun biraz daha modernize edilmiş hali olarak spa merkezlerini de düşünebilirsiniz, düğün öncesi böylesi bir mekanda rahatlamak size iyi gelecektir. Böyle bir organizasyon için kent hamamları, otellerin sunduğu hamam ve spa hizmetlerini araştırabilirsiniz. Hamamda kına sefasında konuklarınıza çeşitli kokulu sabunlar, şirin keseler, peştamal ya da havluları kına hatırası olarak hediye edebilirsiniz.

Kına gecesi organizasyon önerileri

 

Sultan kınası: Saray usulü bir gelin olma fikri kimilerinin kulağına hoş gelebilir. Bunun için Osmanlı motifleriyle dekore edilmiş bir mekan şart, bunu hazır sunan bazı yerler olduğu gibi özel olarak anlaşacağınız organizasyon şirketlerinden de talep edebilirsiniz. Aslında en güzeli cebinize uygunsa tarihi bir mekanı seçmek. Otantik kıyafetinize eşlik eden iri taşlı gösterişli bir taçla tahtınızda otururken kınanızın yakılması heyecan verici olabilir. Müzik tercihinin de otantik ortama uyum sağlayacak şekilde seçilmesi, şık kına keselerinin hazırlatılması, dekoratif bardaklarda geleneksel içeceklerden sunulması bu konsepti tamamlayacak fikirler.

Kına gecesi organizasyon önerileri

 

Parti kınası: Modern çağın gelinlerinde, özellikle sosyal statü yükseldikçe geleneksel merasimlerden değişik kutlamalara bir kayış söz konusu. Özellikle arkadaş çevresiyle tertip edilecek böyle bir gece için bir eğlence mekanına gidilebilir ya da bir mekan eğlenceli hale getirilebilir. Bunun için kesenin büyüklüğüne göre profesyonel bir DJ’den ya da bu konuda yetkin, güvenilir bir dosttan yardım alabilirsiniz. J Bu organizasyona davetli konuklara kına gecesinin rengine uyan kırmızı kurdeleli kırmızı rujlar, fiyonklarla süslenmiş ve kına keselerinin yerini alacak rengarenk ojeler hediye edilebilir. Ve sabaha kadar dans…

Kına gecesi organizasyon önerileri

 

Denizde kına: Madem sadece kız kıza bir gece olacak tüm erkekleri karada bırakıp ayağınızı yerden kesmeye ne dersiniz? Yat, vapur vs. artık cebinize hangisi nasıl uyuyorsa kiralanacak herhangi bir deniz vasıtasında pekala çok da güzel kına gecesi olur. Tabi bunun için bir de denizi olan bir memlekette yaşıyor olmanız lazım J Deniz ortasında olacağınız için diğer organizasyonlara göre çok daha tedarikli ve planlı olmanız gerekebilir. Mesele ikramlarınızda kesinlikle doyurucu bir şeyler olmalı. Konuklara gecenin hatırası olarak rüzgar gülü, dekoratif ayna, yelpaze, şal vb. şeyler hediye edilebilir.

Kına gecesi organizasyon önerileri

 

Karaoke kına: Kına türkünüzü karaoke yapan yakın bir arkadaşınızdan ya da bir akrabanızdan dinleseniz hoş olmaz mı? Kına öncesi çeşit çeşit şarkı, türküyle eğlenip yemeli içmeli, eğlenceli bir organizasyon yapabilirsiniz. Davetli listeniz kalabalıksa karaoke mekanını kiralama seçeneğini, küçük bir arkadaş grubuyla sınırlı kalıyorsa mekanın bir bölümü için normal rezervasyon seçeneğini düşünebilirsiniz. Böylesi bir organizasyonun hediyesi ise mikrofon şeklinde magnetler, mikrofon yerine geçecek saç fırçaları veya gecenin türkü kayıtlarını saklama imkanı sunacak flash bellekler olabilir.

Kına gecesi organizasyon önerileri

 

Hint kınası: Cıvıl cıvıl, parlak renklerin hakim olduğu bir organizasyon şekli… Egzotik bitki ve nesnelerden yararlanılmış bir dekorasyon… Böylesi bir kına gecesinin olmazsa olmazı tabii ki bir kına yakıcıdır. Kına yakıcı gece boyu, konukları, elindeki birbirinden güzel kalıplarla harika desenler çıkararak süslemeli. Dekorda egzotik meyveler, yer sofraları, kilimler ve minderlerden mutlaka faydalanılmalı. Aydınlatmada bolca mum kullanılmalı ve kesinlikle mekanın belli yerlerinde hoş rayihalar verecek tütsüler kullanılmalı. Tercih edeceğiniz geleneksel Hint kostümünüzü ortadan ayrılmış saç modelleri, fazlaca kullanılmış takılar ve yüz yapıştırmaları ile tamamlamalısınız. Aksesuar kullanımında sınırsızca özgürlük yaşayacağınız bir konsept. Baharatlı ve soslu atıştırmalıklar ikramlık olarak tercih edilebilir. Belki minik bir dans grubuyla anlaşıp Hindistan’ın farklı tınılarında yapılmış bir Hint dansını konuklarınıza sunabilirsiniz. Bu gecenin konuklara armağanı ise kesinlikle farklı kokularda mumlar ve tütsüler, tütsülükler, yüz yapıştırmaları, renkli kırlentler, kına deseni kalıpları, mozaik desenli minik aynalar, yöresel desenli şallar gibi seçeneklerden biri olmalı.

Kına gecesi organizasyon önerileri