Kadinla Yaşam
Kırışıklıkları azaltmanın yolları

Kırışıklıkları azaltmanın yolları

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Belma Şahin konu ile ilgili bilgiler verdi.
 
 
Birçoğumuzun kırışıklıklara karşı olan savaşı kaybettiğini, gençlik ışıltımızın azalmasını çaresizce izlediğini görüyorum.Birçok kadın ve erkek cilt yaşlanmasının kaçınılmaz olduğuna inanıyor, ancak bugün sahip olunan bilgi ve teknoloji sayesinde gerçekten hissedilen yaşta görünebilmek mümkün.İşte kırışıklıkların azaltılmasında gerçekten işe yarayanlar.
 
Gözlerinizi kısmayın–okuma gözlüğü kullanın! 
 
Gözleri kısmak gibi tekrarlanan her türlü yüz hareketi yüz kaslarının gereğinden fazla çalışmasına ve cilt yüzeyinin altında derin çizgi oluşmasına sebep olmaktadır. Bir diğer önemli nokta ise güneş gözlüğü takılmasıdır. Güneş gözlüğü göz etrafındaki deriyi güneşin hasarından korur ve dahası gözlerinizi kısmanıza engel olur. 
 
Uykunuzu yeterli derecede alın. Yeteri kadar uyku almadığınız zaman vücudunuz, cilt hücrelerini bozan ekstra kortizol üretimi yapar.  “yeterince dinlenin, böylece vücudunuz cildin daha kalın, daha “elastik” ve daha az kırışık olmasını sağlayan HGH – büyüme hormonunu daha fazla üretecektir” 
 
Tütün ürünleri kullanmayın/Sigara İçmeyin. Bazı araştırmalar halen tartışmaya açık olsa da, her gün daha fazla çalışma sigara içmenin bilhassa cildin önemli bileşen maddelerinden olan kolajen ve elastin yapısını bozan enzim salgılayarak cildi yaşlandırdığını doğrulamaktadır. Kardeşler üzerinde yapılan çalışmalar sigara içen kız veya erkek kardeşlerin içmeyenlere oranla %40 daha fazla kırışıklığa sahip olduğunu bulmuştur. 
 
Sırt üstü uyuyun. Bazı pozisyonların bir sonraki Sabah cildin yüzeyinde aşınmaya sebep olan ve kalkar kalmaz kaybolmayan uyku çizgilerinin – kırışıklıklarının oluşumuna yol açmaktadır. Yan uyumak yanaklarınızda ve çenenizdeki kırışıklıkları arttırırken yüz üstü uyumak ise kaş hattınızda paralel çizgi oluşmasına sebep olur. Kırışıklık oluşumunu azaltmak için sırt üstü uyumanızı tavsiye ediyorum.