Kadinla Yaşam
Makyaj malzemelerinizi kendiniz üretin

Makyaj malzemelerinizi kendiniz üretin

 Her alanda olduğu gibi kozmetik alanında da doğal ürünlerin tercih edilmeye başlanmasıyla birlikte tanınmış eczacı Filiz Özler, meyve ve bitkileri kullanarak tamamen doğal makyaj malzemeleri üretti. Bayanların, yüklü miktarlarda para harcayarak aldıkları ruj, allık ve benzeri kozmetik ürünleri doğal malzeme kullanarak her bayanın yapabileceğini söyleyen Filiz Özler, bu şekilde elde edilen kozmetik ürünlerin cilde faydalı olduğuna dikkat çekti.Balıkesir’de eczane işleten ve ülkedeki birçok üniversiteyle ortak bilimsel çalışmalar yürüten Türk kaşif Faruk Durukan’ın Kale Natürel isimli şirketinde bu çalışmasını genişleten Filiz Özler, doğal malzemelerle ürettiği kozmetik ürünlerini kullananların çok memnun olduğunu ifade etti.

Her mutfakta bulunabilecek olan kakao, mısır tozu ve gül özütünü karıştırarak allık yapılabildiğini söyleyen Filiz Özler, şöyle konuştu: “Bu karışımla elde ettiğimiz allık tamamen doğaldır. Hiçbir zararı yoktur ve cildimizde rahatlıkla kullanabiliriz. Elimizin altında sıkça bulunabilen malzemelerden ruju yapabiliriz. Likit ruj. Ruj ile ilgili son derece başarılı bir çalışmamız oldu. Vişne özü, gül, bal mumu, buğday yağı ve gliserin kullanarak tamamen doğal, likit bir ruj elde ettik. İçine biraz vanilya koyduk. Tadı çok hoş oldu. Biliyorsunuz ruj kadınların en çok kullandığı kozmetik ürünlerindendir. Ama maalesef dudaktaki ruju gün içinde istemeyerek de olsa yutuyoruz.”
Rujun kimyasal madde içermemesinin çok önemli olduğunu belirten Özler, şunları söyledi: “Her şeyde olduğu gibi kozmetik ürün elde etmede özellikle ve öncelikle atık olan ürünleri değerlendirmeden yanayız. Mesela, vişne özünü, gül yapraklarını, nar özünü kullanarak, bir çok makyaj malzemesini üretebiliriz. Şerbetçi otundan elde ettiğimiz çok güzel bir renk var. Bunu da yine kozmetik de kullanabiliyoruz. Bu ürün gıdalarda da kullanılabiliyor. Ülkemiz bu ürünlerle dolu. Artık kimyasallardan uzaklaşıp, bu doğal güzelliklere ulaşmanın zamanı geldi. Ben, uzunca zamandan beri bitki özü üretimi ve bu alanda bilimsel çalışma yürüten Faruk Durukan’ın tesislerinde bu çalışmaları yürütmekteyim. Burada bizim yaptığımız şey ürünlerin özlerini almak. Mesela narın özünü alıyoruz ve insan vücuduna zararı olmayan, hatta faydası olan kozmetik ürünler elde ediyoruz. Bu çalışmalarla biz dünyada literatürlere geçmeyi planlıyoruz. Çalışmalarımızı bilimsel düzeyde sürdürüyoruz. Tamamen kanserojen malzemelerden uzak makyaj malzemelerinin tümünün hammaddesini elde edebiliyoruz. Çalışmalarımızı TÜBİTAK’tan aldığımız destekle yakın zamanda markalı doğal ürün haline getireceğiz. Tamamen meyve ve tahılların kullanılmasıyla doğal kozmetik ürünlerinin elde edilebildiğini herkes görmüş oldu.”