Kadinla Yaşam

Mideyi Rahatlatan 6 İçecek

Mide yemek borusuyla bağırsaklar arasında yiyeceklerin sindirime en yoğun hazırlandığı bölüm. Hal böyle olunca da midenin görevi zaman zaman zorlaşıyor. Özellikle  tıka basa doyduğumuz ya da sindirimi zor gıdalar tükettiğinizde mideniz artık ağrılar, sancılar, şişmeler şeklinde sizi uyarıyor. Bunun dışında hava-su değişimi, mevsim geçişleri gibi sebeplerden de etkilenebilen sindirim sisteminde midenin yaşayabileceği sorunlar ortaya çıkıyor. Midenizi rahatlatmak için bazı içeceklerden yararlanılabilir. Mideyi rahatlatan altı içeceği sizin için derledik.

SU
Su yaşamsal bir sıvı olarak vücut için akla ilk gelen ve en önemli sıvıdır. Günün ilk saatlerinden gün sonuna dek tüketilen su sindirime yardımcı olacaktır. Su, her bir hücreye oksijen taşıyarak, kan basıncını dengeleyerek hem mideye hem tüm vücuda sakinlik ve rahatlama verir.

Mideyi rahatlatan altı içecek

NANE LİMON
Özellikle mide bulantısı, halsizlik gibi şikayetlerin bilinen şifa çayı. Bu çayı sadece soğuk algınlığında ya da bulantı durumunda içilir diye düşünmeyin. Nanenin ferahlatan, gazı giderici etkisi limonun gücüyle birleştiğinde midenizin rahatlaması için birebir etkiye sahip olacak. Sıcak olarak tüketeceğinizde nane ve limonu birlikte kaynatmamanızda fayda var. Bitki çayı hazırlamanın temel kurallarından biri kaynar suya bitkiyi atmak ve demlemeye bırakmaktır. İçine limon atılmış suyu kaynatıp kuru naneyi sonradan ekleyip demlemeye bırakın ve ılıyınca süzüp için. Yaz aylarında da midenize şifa olması açısından soğuk da tüketebilirsiniz. Nane ve limon miktarını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Mideyi rahatlatan altı içecek

ZENCEFİL ÇAYI
Zencefil  binlerce yıldır çeşitli hastalıklara şifa olarak kullanılagelmiştir. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi bal-zencefil-limon karışımının göz bebeğidir. Fakat mideye rahatlık vermesi için çay olarak tüketilmesini de öneririz. Bunun için toz haliyle değil taze haliyle zencefilden yararlanılmalıdır. Birkaç dilim zencefil dilimini kaynar suyun içine bırakıp demlenmesini bekleyin. Ilık olarak, isterseniz de limonla ya da başka bir meyveyle aroma verip tüketin. Bağırsaklarınızda ve midenizdeki huzursuzluğun sona erdiğini göreceksiniz.

Mideyi rahatlatan altı içecek

PAPATYA ÇAYI
Papatya narin yapısıyla gözümüze gönlümüze hitap etmensinin yanı sıra içerdiği maddelerle de şifa dağıtıyor. Daha yoğun olarak uyku bozukluklarını düzenlemede yatmadan önce tüketilmesine karşın hazımsızlık, şişkinlik sorunlarında da etkili bir çözüm sunuyor. Aktarlardan edinebileceğiniz ya da kendinizin hazırladığı bir iki yemek kaşığı kuru papatyayı sıcak suyun içinde birkaç dakika demleyip tüketebilirsiniz. Bu sağlık deposu çaya limon ya da bal ekleyip etkisini artırabilir tadında tat katabilirsiniz.

Mideyi rahatlatan altı içecek

ELMA ÇAYI
Elma üretimi ve tüketimi konusunda oldukça yaygın bir meyvedir. Her mevsim ulaşılabilecek elma, içerdiği antioksidan özelliği gösteren madde ve vitaminlerle şifa kaynağı. Kış aylarında sıcak çay olarak yaz aylarında ise soğuk çay ya da limonataya aroma verici şekilde tüketilebilir. Market raflarında hazır elma çaylarını rahatlıkla bulabileceğiniz gibi evde katı meyve sıkacağıyla da hazırlayabilirsiniz. Katı meyve sıkacağınız yoksa elma dilimlerini kabuğunu soymadan kaynatarak hatta bu suyun içine portakal, siyah çay, çubuk tarçın gibi eklemeler de yaparak harika bir kış çayı elde edebilirsiniz. Böylece mideniz de vücudunuz da her mevsim güçlü bir rahatlatıcıya sahip olacaktır.

Mideyi rahatlatan altı içecek

IHLAMUR
Ihlamur kokusuyla, gölgesiyle harika bir ağaç ve yaprakları da şifa dolu. Ihlamur, sayısız faydalarının yanında sindirimi düzenleyici özelliğiyle midenizi inanılmaz rahatlatacak özelliğe sahip. Bir demlik kaynamış suya ıhlamuru ekleyin ve demleyin. Sonra damak zevkinize göre limonla, karanfille tatlandırıp veya sade bir şekilde tüketin. Ihlamuru fazla atsanız da endişelenmeyin kırmızı rengini verdikçe üzerine sıcak su ekleyerek bir demlik ıhlamur çayını bir iki gün tüketebilirsiniz. Özellikle düzenli tüketiminde şişkinliğe, hazımsızlığa iyi gelecek.

Midenizi rahatlatan altı içecek