Kadinla Yaşam
Mutlu insanların 4 temel alışkanlığı

Mutlu insanların 4 temel alışkanlığı

Psikolog Barış Gürkaş mutlu insanların 4 temel alışkanlığı ile ilgili bilgiler verdi.
Mutlu insanların 4 temel alışkanlığı

2. Negatif insanlardan uzak durun

Negatif insanlar hayata karşı bakış açımızı olumsuz etkilerler. Birçok zaman kendi hayatlarında da mutsuz olan bu insanlar, çevrelerindeki insanları da mutsuz edebilme yeteneğine sahiptirler. Çünkü stresin yayılmacı etkisi, girdiği ortamda herkesi bir anda sarabilir. Örneğin: Arkadaş ortamınızda gergin bir arkadaşınızın aranıza geldiği anları hatırlayın, nasılda herkes bir anda geriliyor.

Bu sebeple bu insanlardan uzak durmaya çalışmak sizi bir miktar da olsa koruyacaktır. Unutmayın siz psikolog değilsiniz.  Eğer uzak duramayacak bir ilişkiniz varsa, unutmayın bu olumsuz ruh hali sizinle alakalı değil.

Mutlu insanların 4 temel alışkanlığı

3. Kimseyi değiştirmeye kalkmayın

Psikoterapiler boyunca sıklıkla karşılaştığım bir diğer konu da, insanların bir diğer insanı değiştirmek için almaya çalıştıkları öneriler oluyor.

Örneğin; Ben eşimi nasıl değiştirebilirim? Çocuğumu nasıl değiştirebilirim? gibi sorularla karşısındaki insanı değiştirmek için kendisini zorlayan hatta kendisini suçlayan insanlarla sürekli karşılaşıyorum.

Ancak psikologlardan karşısındaki insanı değiştirmek için öneriler duymak isteyen kişi, terapi süreci sonunda kendi davranış ve beklentilerini değiştirerek, karşısındaki insanın ona adapte olmasını sağlayarak başarıyor. Yani karşınızdakini değiştirmeye kalkmadan önce değişime kendimizden başlamamız gerekiyor.

Mutlu insanların 4 temel alışkanlığı