Kadinla Yaşam
Patlıcan turşusu tarifi

Patlıcan turşusu tarifi

Hem lezzetli olması açısından hem de besin değerlerinin yüksek olması açısından patlıcan turşusu sevilen yiyecekler asında yer alıyor. Patlıcan turşusu tarifini tutturmayı bir türlü beceremiyorsanız size vereceğimiz patlıcan turşusu tarifini birebir uygulayabilirsiniz.

Patlıcanlı yemek tarifleri

İşte tadı damağınızdan silinmeyecek patlıcan turşusu tarifi…

Patlıcan turşusu malzemeler…

1 kg ufak boylarda patlıcan
1 adet havuç
2 adet kırmızıbiber
Ufak beyaz lahana
1 adet sarımsak (1 baş kısmı)
Kereviz sapı
Yarım demetten az maydanoz
2 bardak sirke
1 çorba kaşığı kaya tuzu
1 çorba kaşığı limon tuzu
1 çorba kaşığı nohut

Közlenmiş patlıcan nasıl saklanır?

 Patlıcan turşusu hazırlanışı 

Patlıcanların baş kısımlarını kesin. Üzerindeki yeşil saplarını ayırın. Kesilebilecek kıvama gelene kadar patlıcanları haşlayın. Çok yumuşak olmamasına dikkat edin.  İç harcına maydanoz, lahana, kırmızı biber ve kereviz sapını ilave edin. Bütün malzemeleri beraber harmanlayın.

Daha sonra iç harcını patlıcanların içerisine ekleyin. Patlıcanları bağlayabilmek için maydanoz saplarını kullanmanız gerekecek. Bunun için maydanoz saplarını sıcak suca batırıp çıkartın.  Daha sonra maydanoz sapları ile patlıcanlarınızın iç harcı dökülmeyecek şekilde bağlayın.

Doldurmuş olduğunuz patlıcanları cam ve geniş bir kavanoz içerisine yerleştirin. Daha sonra 2 su bardağı sıcak su içerisine 1 çorba kaşığı limon tuzu, bir çorba kaşığı kaya tuzu ekleyip eritin.
Ve turşu kavanozunuzun içerisine boşaltın.

Daha sonra 2 litre olan kavanozunuzun içerisine 2 bardak sirke ilave edin. Kapağını kapatıp ışık almayan bir ortamda bir hafta kadar bekletin.

1 haftanızın sonunda patlıcan turşunuz hazır!

Afiyet olsun…