Kadinla Yaşam

Serenad Kitabının Özeti Niteliğinde 8 Alıntı

Serenad kitabının özeti çok da mümkün değil çünkü her bir satırı okurken size hissettirdikleri hatta yaşattıkları birkaç cümleye sığmayacak kadar yoğun. Ancak Serenad ne anlatıyor, sorusuna şöyle cevap verebiliriz: Üniversitede görevli Maya’nın yurt dışından gelen bir profesörü üniversite adına karşılaması, İstanbul’da geçireceği günlerde ona eşlik etmesiyle olaylar gelişiyor. Bu vesileyle profesörün hayatına, Maya’nın ailesine ve tarihe dair acı gerçeklerin işleyen yazar, okuyucuyu eşsiz bir serenad dinleme fırsatı veriyor. Serenad’dan iz bırakabilecek 8 alıntıyı da paylaşalım:

 1. Yanımda olmanı istiyorum diyemediğim için bu yağmur içimi ıslatıyor dediğimi nasıl anlamaz? Düpedüz sarıl bana dedikten sonra sarılmanın ne anlamı kalır!
  Serenad kitabının özeti niteliğinde 8 alıntı
 2. Her yolculuk bir kader birliğidir, diye düşünüyorum ama insanlar bunu bilmiyor.
 3. Bilgi ne garip bir şeydi. Şişede hapsedilmiş bir cin gibi yıllarca duruyor, senin gelip kapağını açacağı günü bekliyordu.
 4. İnsan çok yakından bakınca bir şey görmez.
  Serenad kitabının özeti niteliğinde 8 alıntı
 5. İnsanlar hala, sanki bu hayatı nasıl çekilmez bir hale getirip mutsuzluğa neden oluruz diye, gece gündüz düşünüyorlar, sürekli bunun için uğraşıyorlardı.
 6. Güzelliğin bu derecesi içimde sevinçle birlikte bir acı duygusu yaratıyor. Belki de insan olmanın sınırlarının aşıldığını hissediyorum.
 7. Yazı doğal bir şey değildi. İcat edilmişti, yani uçmak gibi o da doğamızda yoktu. Bu yüzden uçmaktan nasıl korkuyorsak yazıdan da korkuyorduk.
 8. İçinde bulunduğu koşullarda mümkün olan en güzel hayatı yaşamaya çalışan, bunun için her fırsatı değerlendiren yeni fırsatlar yaratan insanlar… sadece onların imkansızı isteme hakkı olabilirdi.
  Serenad kitabının özeti niteliğinde 8 alıntı