Kadinla Yaşam

Sonbaharda Gezilecek Yerlere Örnek 7 Harika Yer

Güneş, deniz, kum derken koca bir yaz geride kaldı, artık etrafta öbekleşen kuru yapraklar, serinleyen havalarla sonbahar kendini gösterdi. Belki izin tarihinizi yaz dönemine denk getiremediniz, belki de yaz tatili güzel de sonbaharda gezmek de başkadır şöyle serin serin, diyorsunuz. Sebebiniz her ne olursa olsun sonbaharda gezilecek yerlere örnek harika önerilerimiz var.

1. GÖYNÜK
Bolu iline bağlı otantik bir ilçe Göynük. Tarihi bir dokusu olan ilçenin en önemli sembolü cumhuriyetin ilk kaymakamı Hurşit Bey tarafından yaptırılan Zafer Kulesi, buradan ilçenin doyumsuz manzarasını dakikalarca izleyebilirsiniz. Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin’in türbesine ev sahipliği yapan ilçenin doğal güzelliği, ahşap mimari örneği tarihi evleri dillere destan. Özellikle sonbaharda izlemeye doyamayacağınız   manzaralara ev sahipliği yapan Göynük yemekleriyle de sizi şımartacak. İlçe sınırlarında kalan Sünnet ve Çubuk Gölleri sağladığı temiz hava yürüyüş imkanı ile otellerdeki yapaylıktan uzak sakin ve huzurlu anlar vaat ediyor.

Sonbaharda gezilecek yerlere örnek 7 harika yer

 

2. ŞİRİNCE
Ege’nin eşsiz köylerinden biri olan Şirince kışa girmeden gidip kafa dinleyecek güzel bir yer. Tarihi v doğal özelliklerinin ve güzelliklerinin yanı sıra biraz da gizemli gibi de Şirince. Üzüm bağları, vadiler, çağlayanlar, eski Rum evleri, Selçuk-Efes kalıntıları, meşhur şarapları… vs.  ile sanki hiç el değmemiş bir dünyanın kapılarını aralıyor konuklarına.

Sonbaharda gezilecek yerlere örnek 7 harika yer

 

3.ESKİŞEHİR
Anadolu’nun tam ortasında bir Avrupa rüzgarı… gecesiyle gündüzüyle, her yaştan her kesimden insana hitap eden, yeme-içme-alışveriş noktasında gerek maddi gerek lüks açısından sunduğu geniş yelpazesiyle yaşanacak bir şehir Eskişehir. Kafe ve restoranları, üniversiteleri, cıvıl cıvıl genç nüfusu ve modern şehir halkıyla bu şehre sonbaharın hüznü veya yorgunluğu sanki hiç uğramıyor. Sizi kendinize getirecek çivi gibi soğuğu sıcacık sohbetlerle, çeşitli sanatsal etkinliklerle, ve yakalayacağınız nefis manzaralarla belki de çibörekle unutacaksınız. 🙂

Sonbaharda gezilecek yerlere örnek 7 harika yer

 

4. AMASRA
Bartın’a bağlı bir yarım ada, bir liman kasabası Amasra. Sonbaharın uzunca geçtiği bu liman yerleşiminde rüzgarlı bir hava hakim oluyor. Fatih Sultan Mehmet’in “ Dünyanın gözü bu mu ola?” diye hayranlığını dile getirdiği Amasra gezmek için en ideal sakinlikteki mevsim sonbahar. Amasra Kalesi’nden doya doya manzaraya bakar, nefis ve taptaze balıklar ve salatalarla midenize ödül verir, bol oksijenli havasıyla en küçük hücrenize dek dinlenirsiniz burada.

Sonbaharda gezilecek yerlere örnek 7 harika yer

 

5. İZNİK
Bursa’ya bağlı yerleşimlerden olan İznik bereketli topraklarıyla, eşsiz çini eserleriyle görücülerini bekliyor. Tracking imkanlarıyla kalabalığı, gürültüyü ardınızda bırakacaksınız. Zeytinliklerle çevrili İznik Gölü’nde günbatımını izlemeye doyamayacaksınız.

Sonbaharda gezilecek yerlere örnek 7 harika yer

 

6. KAPADOKYA
Her mevsim büyüleyiciliğinden bir şey kaybetmeyen gizemli yer Kapadokya… Sabahın ilk saatlerinde yapılan balon turları  insanı heyecanlandırıyor, her şeyi yer yüzünde bırakıp yükselmenin terapisini yaşıyor. Eşsiz vadiye çöken sonbaharın renk cümbüşü peri bacalarının gizemine gizem katıyor. Üzüm bağları, kaliteli şarapları tam da güze yakışır cinsten.

Sonbaharda gezilecek yerlere örnek 7 harika yer

 

7. ABANT
Her mevsim ayrı güzel olan Abant’a sonbaharda hayran kalmamak mümkün değil. Kızıl ve sarı tonların hakim olduğu göl manzarası şairlere ilham verecek türden. Faytonla ya da atla göl etrafında yapacağınız gezinti keyfinize keyif katacak. Bir de göl kenarında mangal yapıp karnınızı doyurdunuz mu tamamdır.

Sonbaharda gezilecek yerlere örnek 7 harika yer