Kadinla Yaşam
Tıp literatürüne girecek doğum

Tıp literatürüne girecek doğum

Ahmet (30) ve Ümmügül Kiş (28) çifti, 9 yıllık evliliklerinden çocuk  sahibi olamayınca Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi  Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet  Çolakoğlu’na başvurdu. Tüp bebek tedavisiyle Kiş, hamile kaldı.

 Aynı anda dış ve iç gebelik yaşayan, hamileliğinin altıncı haftasında  dış gebeliği sonlandırılan Kiş, sağlıklı şekilde şimdi 3 aylık olan kızı Sabriye  Sena’yı kucağına almanın mutluluğunu yaşıyor.

Vakayı bilimsel dergilerde yayınlayacak

    Prof. Dr. Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hamile  kaldıktan sonra Ağrı şikayetiyle kendilerine gelen kadında hem dış hem de iç  gebeliğin olduğunu görünce zaman kaybetmek istemediklerini söyledi.

     Tüp bebek vakalarında bazen böyle durumlarla karşılaşabildiklerini  anlatan Çolakoğlu, bebeği ve anneyi kaybetme riski bulunduğundan operasyonu  gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Dış gebeliğin sonlandırıldığını, iç gebeliğin ise devam ettiğini  belirten Çolakoğlu, şunları kaydetti:

“Dokuz ayın sonunda mutlu sona ulaştık. Aile, çocuklarını kucağına  aldı. Dünya tıp literatürünü incelediğimizde tüp bebekte dış gebeliği  sonlandırılıp iç gebelikte mutlu sona ulaşmak, yani canlı bebek elde etmek sadece  iki vakada görülmüş. Bizim vakamız tıp literatüründe üçüncü olacak. Aileye böyle  bir sevinci yaşattığımız için çok mutluyuz. Bebeğin tüp bebek oluşu, dış ve iç  gebelik, dış gebeliğin sonlandırılması, iç gebeliğin normal zamanına kadar  ulaşması, 9 ayın sonunda ailenin çocuğunu kucağına alması oldukça önemli.”

Çolakoğlu; vakayı, bilimsel dergilerde yayınlayarak tıp dünyasıyla  paylaşmaya hazırlandıklarını dile getirdi.