Kadinla Yaşam
Yanlış bilgilerinizin farkında mısınız?

Yanlış bilgilerinizin farkında mısınız?

LAZER İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

 

1.      Lazer epilasyon yazın uygulanmaz. YANLIŞ

Lazer yaz-kış fark etmeksizin uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir.Fakat işin uzmanı kişiler tarafından yapılmadığı takdirde yanık riski yüksektir. Dolayısıyla uzman kişilerce, hastaya uygun dozlar belirlenerek uygulama yapılması gerekir. Yazın lazer uygulaması yapıldıktan sonra oluşacak kızarıklıklar nedeniyle birkaç gün güneşlenilmemesi önerilmelidir. Aksi taktirde güneş lekeleri oluşabilir.

2.      Acısız lazer epilasyon. YANLIŞ

Lazer epilasyon yapılırken duyulan acı, kıl köklerinin yanması ile ilgilidir. Kökleri yanmayacak kadar düşük doz uygulaması hastanın acı hissetmemesine neden olacaktır. Bu da kılların yanmamasını ve seansın yeteri kadar etki gösteremeyeceğini açıklar. Lazer uygulamasında deri yanmayacak kadar soğutulmalı ve lazer dozu iyi ayarlanarak sadece kıl kökünü yakacak kadar olmalıdır.

3.      Lazer epilasyon uygulamasında çok fazla acı ve ağrı hissedilir. YANLIŞ

Son dönemdeki teknolojik gelişmeler ve ileri soğutma sistemleri ile lazer epilasyonda artık acı hissi minimuma inmiş ve uygulama konforu ve hızı maksimum düzeyde arttırılmıştır.

4.      Lazer radyasyon içerir. YANLIŞ

Lazerin prensibi ışık enerjisini ısıya dönüştürmek ve bu sayede hedef kıl kökünü yakmaktır. Herhangi bir ışın yaymamaktadır.

5.      En yeni, en gelişmiş lazer cihazı sarı, beyaz, her kılı yok ediyormuş. YANLIŞ

Lazer epilasyonda kullanılan teknoloji siyah renkte emilim olması üzerine kurulmuştur. Beyaz ve sarı renklerde ışık enerjisi emilmeyeceğinden yanma olmayacaktır. Bu hastaların depilasyon veya iğneli epilasyon yöntemlerini  kullanmaları gerekmektedir.

6.      Lazer epilasyon güvenli değildir. YANLIŞ

Lazerin ürettiği enerji bir dalga boyu ışıktır. Doğru dozda uygulandığında cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışık, vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Örneğin, röntgen ışınları vücutta artık bırakmaktadır ve belirli bir zaman içerisinde çok alınırsa risk doğurabilmektedir. Ancak lazer ışığının vücutta bıraktığı herhangi bir artık yoktur ve dolayısıyla güvenlidir, ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi yoktur. Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve tesiri, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA ( Food and Drug Assocation ) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.