Kadinla Yaşam
Yüz estetiği operasyonları

Yüz estetiği operasyonları

“Cilt yaşlanma, kalıtımsal faktörler, yerçekimi ve güneş ışığının zararlı etkileri gibi çeşitli faktörler nedeniyle yaşlanır. Bazı kişiler için yaşlanmanın psikolojik etkileri, fiziksel etkilerinden çok daha fazla olur. Yaşlanmanın belirtilerini ortadan kaldırmanın yollarını aramaya başlar. Ayrıca bazı genç hastalarda gözaltı morluğu, kaş düşüklüğü, cilt lekesi, iz ya da kırışık önleyici tedavilere de ihtiyaç olur. Estetik cerrahide normal görünümü bozan estetik sorunlar cerrahi ve cerrahi olmayan teknikler ile tedavi edilebilir. Ameliyat korkusu olan ya da iyileşme süreci için yeterli vakti olmayan, yaşı henüz yüz germe estetiğine uygun olmayanlar için botoks ya da dolgu enjeksiyonu ameliyatsız teknikler de kullanılabilir.” 

Ameliyatız teknikler ile yüz estetikleri

“Ameliyatsız estetik teknikleri yüzdeki deformasyonu ameliyat gerektirecek kadar ilerlememiş olan ve ameliyat olmaktan çekinen hastalara tavsiye edilir. Bunun yanı sıra estetik ameliyatları ile beraber destekleyici işlem olarak da kullanılabilir. Dolgu, botoks, PRP, mezoterapi gibi yöntemlerle yüzdeki ufak kırışıklıklar ya da hafif kaş düşüklüğü gibi estetik sorunlar tedavi edilebilir. Bunlar yaşlanmaya karşı önlem sağlayan ameliyatsız ve kısa süren operasyonlardır. Kalıcı dolguların dışındaki ameliyatsız estetik teknikleri etkisi belli bir süre devam eden operasyonlardır. Etkisi azalmaya başladıkça tekrarlanması gerekir.” 

Ameliyatlı teknikler ile yüz estetikleri

“Cerrahi yüz estetiklerinin en başında yüz germe ameliyatı gelir. Yüz germe ameliyatında izleri görünmeyecek şekilde saklanır. Örneğin yüz germede izler kulağın arkasına saklanır ya da alt göz kapağı kirpiklerinin dibine saklanabilir. Üst göz kapakta ise kapağın kıvrım bölgesine saklanır. Kaş kaldırma yapılıyorsa saçın içine saklanır. Sonuç olarak yüz germe ameliyatında dışarıdan görülebilecek ve hastayı rahatsız edebilecek hiçbir iz bırakılmaması gerekir. Yüz germe estetiği kişinin yaşına ve ihtiyacına göre değişiklik gösterir. Çünkü bazı kişilerde erken yaşlarda sarkmalar ve kırışıklıklar görülebiliyorken, bazı kişilerde ise 50’li yaşlara kadar cilt germe ihtiyacı ortaya çıkmayabiliyor.”

Op. Dr. Fatih Dağdelen “Modern teknikler ve cihazlar sayesinde yüz estetiği operasyonlarında hem hızlı sonuç alınabiliyor hem de çabuk iyileşme sağlanabiliyor. Yüz gençleştirme ameliyatlarının hepsi lokal anestezi altında gerçekleştirilebilecek kadar basit ve pratik işlemlerdir. Ancak ameliyattan korkan hastalar genel anesteziyi de tercih edebilirler. Eğer ameliyattan önce kan sulandırıcı ilaç kullanılmadıysa ve dokular hasar görmediyse morarma ve ödem oluşmaz. Kişinin yaşına ve yüzdeki sorunlarına göre yüzü gençleştirme operasyonları ile yaklaşık 15-20 yaş daha genç bir görünüm sağlanabilir. Gençlerde ise daha pürüzsüz, sağlıklı ve estetik bir görünüm sağlanabilir.”
 

Op. Dr. Fatih Dağdelen